Pożyczki pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy były tematem wczorajszego (7.10) spotkania samorządowców z regionu kujawsko-pomorskiego z prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego Mirosławem Czekajem. Tym razem środki z KPO przeznaczone są na zieloną transformację miast.
Przypomnijmy, że to BGK jest odpowiedzialny za obsługę środków z KPO. Wśród zielonych inwestycji, które mają być realizowane m.in. w miastach regionu kujawsko-pomorskiego, można wyróżnić:
- termomodernizację budynków,
- zazielenienie przestrzeni miejskiej,
- redukcję zanieczyszczeń.
– Zielone inwestycje mają wymiar praktyczny. Jeden to kwestia ochrony środowiska – przykładowo termomodernizacja typowej szkoły „tysiąclatki” to oszczędność energii od 40 do 60%. Drugi aspekt jest czysto ekonomiczny; samorządy płacą niższe rachunki za prąd czy ciepło – mówił Michał Sztybel, wojewoda kujawsko-pomorskim.
Pierwsze pieniądze już popłynęły
Okazuje się, że po pożyczki w ramach KPO już sięgnęły m.in. Brześć Kujawski czy Wodociągi Toruńskie. Z kolei Bydgoszcz złożyła wniosek o dofinansowanie w kwocie blisko 400 mln zł na inwestycję termomodernizacji wszystkich miejskich budynków oraz wymianę oświetlenia w mieście. Obecny na spotkaniu prezes BGK podkreślał, że bank dysponuje aż 40 miliardami złotych na pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy.
– Ruszamy do samorządów z misją wykorzystania tych środków – powiedział szef banku. Wymienił też zalety pożyczek: będzie można je spłacać przez 20 lat, przez co samorządy mogą już realizować inwestycje; pieniądze nie są oprocentowane albo oprocentowanie wynosi 1% (w zależności od projektu i statusu podmiotu ubiegającego się o środki) oraz można je wykorzystać na refundacje inwestycji z poprzednich lat - mówił Mirosław Czekaj.
Według najnowszych danych do BGK samorządy złożyły już 500 wniosków na różnego rodzaju zielone inwestycje. Jednak o środki mogą aplikować również wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie, szpitale czy spółki komunalne. Najmniejszą kwotą z KPO, jaką można uzyskać to dwa miliony złotych. Z kolei maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 500 milionów zł. Czas na składanie wniosków mija pod koniec sierpnia 2026 roku. Natomiast realizacja projektów musi się zakończyć najpóźniej do końca 2030 roku.