Branżowe Centra Umiejętności powstają w Bydgoszczy. To nowy model kształcenia w polskim systemie oświaty

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. UMB

Jak informuje bydgoski magistrat wkrótce mają ruszyć prace przy budowie drugiego Branżowego Centrum Umiejętności. W placówce w niedalekiej przyszłości uczniowie nauczą się podstaw związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych. Nauka będzie się odbywać przy współudziale Zespołu Szkół Mechanicznych na bydgoskich Jarach.

 

BCU powstają w różnych rejonach Polski (docelowo tego typu instytucji ma być 120). Ich budowa wynika z nowelizacji Prawa oświatowego z września ubiegłego roku. Głównym zadaniem tego rodzaju ośrodków jest możliwość zdobycia odpowiednich kwalifikacji zawodowych w dziedzinach m.in. mechanizacji rolnictwa, piekarstwa czy przemysłu drzewnego. BCU uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i szkolnictwa wyższego. Połączą także działania szkół, uczelni i pracodawców. 

 

Dwa centra branżowe w Bydgoszczy

Przypomnijmy, że już wcześniej informowaliśmy o powstaniu podobnej placówki, ale przy ul. Pestalozziego 18 w Bydgoszczy. To właśnie tam rozpoczęła się budowa Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie instalacje sanitarne, grzewcze i gazowe. Obiekt ma być gotowy do połowy przyszłego roku. 

Z kolei w ramach kolejnego BCU, tym razem przy ul. Barwnej, trwa obecnie przetarg na wykonanie prac budowlanych. - Ich realizacja, po podpisaniu umowy, zajmie około pół roku - informuje Urząd Miasta w Bydgoszczy.  Co obejmuje zakres prac? To m.in.:

  • przebudowa parterowego budynku, w którym powstaną wydzielone pomieszczenia dla BCU, (bryła pozostanie bez zmian),
     
  • wykonanie nowych sanitariatów, szatni i pomieszczeń socjalnych,
     
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz termomodernizacja,
     
  • wykonanie instalacji elektrycznej, teletechnicznej, sanitarnych (kanalizacji, zimnej i ciepłej wody, c. o., wentylacji, mechanicznej, klimatyzacji),
     
  • zagospodarowanie przyległego terenu.

 

W ramach projektu przeprowadzone zostaną szkolenia branżowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego, osób dorosłych, uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu środków europejskich z Krajowego Programu Odbudowy na wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: