Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego rozmawiała w Toruniu

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego zebrała się w piątek (4 października) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Wiodącymi tematami były europejska wspólna polityka rolna w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego oraz infrastruktura kluczowa dla województwa.

Kolejne posiedzenia

Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego składa się z przedstawicieli organizacji pracowniczych (Forum Związków Zawodowych, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Komisja Krajowa NSZZ Solidarność), reprezentantów organizacji pracodawców (Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, Związku Rzemiosła Polskiego, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Federacja Przedsiębiorców Polskich), strony samorządowej z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele i strony rządowej z wojewodą Michałem Sztyblem.

Tematem piątkowych obrad była europejska wspólna polityka rolna w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego.

- Zostałem poproszony o podzielenie się wnioskami, jakie przyjęliśmy podczas posiedzenia WRDS po to, żeby uświadomić sobie, co będzie się działo się w Parlamencie Europejskim i żeby być czujnym, bo nasza opinia władz regionalnych jest opinią zrównoważoną, bo promuje proekologiczne aspekty w przypadku subregionalnych strategii rolnictwa. Różnorodność w Europie uniemożliwia stosowanie tych samych metod uprawy i hodowli. Jest problemem, ale też i zaletą, bo to różnorodność kulturowa, kulinarna, która pochodzi z różnorodności agrarnej - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Rolnicy są bardzo zaniepokojeni przyszłością. Ich zdaniem proekologiczne rozwiązania uderzają w ich działalność. - W perspektywie po 2027 roku musi być zmiana, żeby były pewne gwarancje dla rolnictwa i zagwarantowane bezpieczeństwo żywnościowe. Założenia, które zostały nieco złagodzone po strajkach, doprowadziłyby do zmniejszenia produktywności w Europie o 20-30 procent. Dużo uzależnia nas od importu spoza Europy. Zielony Ład, który ograniczał i zmieniał podejście do produkcji, został lekko wycofany. Natomiast istotą wspólnej polityki rolnej jest niwelowanie zagrożenia i zbyt daleko idące stawianie Europy wśród liderów w walce o przyszłość planety - opowiadał Ryszard Kierzek z Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

Budowa stopnia stoi

Inną kluczową dla naszego regionu sprawą jest budowa stopnia wodnego w Siarzewie. To rozwiązanie ma być korzystne z wielu powodów. Po pierwsze z uwagi na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe, po drugie zabezpieczy teren przed suszą. Budowa ma się zakończyć do 2032 roku.  
- Zostałem pełnomocnikiem realizacji tego projektu. Teraz etap jest taki, że oczekujemy na rozstrzygnięcie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie odwołania od decyzji środowiskowej. Czekamy na ostateczną decyzję, dostaliśmy zawiadomienie, że zebrano materiał, który umożliwia rozstrzygnięcie sprawy. Oczekujmy na decyzję, która da nam możliwość realizacji - mówił dyrektor Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Andrzej Ryński.  
Nowym członkiem rady, jako prezes Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S10, został wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który odebrał nominację z rąk marszałka Piotra Całbeckiego.

 

W tekście wykorzystano materiały Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: