Największymi pesymistami we wrześniu byli handlowcy detaliczni. Z kolei najlepiej oceniają biznes przedsiębiorcy zajmujący się informacją i komunikacją. GUS zbadał klimat koniunktury gospodarczej

Puls Dnia
Biznes Region
Biznes Opinie
wykresy zebranie
Fot. 123rf

We wrześniu br. w większości badanych przez GUS obszarów gospodarki oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców są niekorzystne. Choć są wyjątki.

Najbardziej pesymistyczne nastroje gospodarcze panują wśród przedsiębiorców zajmujących się handlem detalicznym. Jest to o tyle ciekawe, że zanotowano w tym czasie 25-procentowy wzrost sprzedaży detalicznej. Podobna sytuacja miała miejsce miesiąc temu. Bardziej negatywnie niż w sierpniu oceniają sytuacją gospodarczą podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlu hurtowego. W tym przypadku jest to zrozumiałe, ponieważ spadła produkcja i sprzedaż. Największy wzrost wartości wskaźnika ogólnego klimatu koniunktury zanotowano w zakwaterowaniu i gastronomii, choć nadal utrzymują się tutaj niekorzystne oceny w skali miesiąca. W porównaniu z sierpniem br. poprawę opinii zanotowano także w firmach transportowych i magazynowych. Wśród tych jednostek oceny koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczni są przedsiębiorcy zajmujący się informacją i komunikacją, choć zdecydowanie mniej niż w sierpniu.


Czy będą zwolnienia i podwyżki?

GUS zapytał także przedsiębiorców branż przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych o zatrudnienie i poziom płac w ich firmach. Jeśli chodzi o zatrudnienie, to pracownicy mogą nie martwić się o pracę, gdyż w zdecydowanej większości pracodawcy nie przewidują zwolnień. Zapytani o czynniki, które mogą wpłynąć na poziom wynagrodzenia pracowników w najbliższych trzech miesiącach, przede wszystkim wskazali na sytuację finansową firmy. Połowa odpowiedziała, że znaczenie na utrzymanie realnej wartości pensji z powodu inflacji. Nawet połowa przedsiębiorców odpowiedziała, że w małym stopniu na wypłaty w ich firmach ma wpływ utrzymanie konkurencyjnych płac.