Toruń stolicą polskiej turystyki. Ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki w Dworze Artusa. Ciekawe panele dyskusyjne!

Region Raport
Biznes Region
Autor
Mariusz Załuski
światowy dzień turystyki
Fot. Mariusz Załuski

Stolicą polskiego biznesu turystycznego jest dzisiaj (30 września) niewątpliwie Toruń. Obchody ogólnopolskie Światowego Dnia Turystyki – w tym roku pod hasłem „Turystyka i Pokój” -zorganizowano bowiem w Dworze Artusa. Zjechała masa gości z całego kraju, a poza częścią oficjalną była też część robocza – z bardzo ciekawymi panelami dyskusyjnymi, interesującymi również dla osób spoza branży.

O specyficznym kontekście, w jakim odbywa się tegoroczne forum turystyczne, towarzyszące obchodom Światowego Dnia Turystyki – z jednej strony to wojna na Ukrainie, z drugiej tragedia powodzi, która dotknęła tradycyjne rejony turystyczne - mówili goście specjalni: minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, kujawsko-pomorski marszałek Piotr Całbecki i szef Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Czystszy biznes

Marszałek Piotr Całbecki podkreślał w swoim wystąpieniu wpisywanie się turystyki w cały segment różnego rodzaju branż - takich jak chociażby komunikacja - gorąco też zachęcał do odwiedzenia kujawsko-pomorskiego: Chełmna, Szlaku Piastowskiego czy Biskupina.

- Od lat, jako województwo, wspieramy walory turystyczne naszego regonu - mówił marszałek Całbecki, wskazując m.in. na kolejne parki krajobrazowe, o które wzbogacił się region, czy aktualne starania o wpis unikatowego zespołu ciechocińskich tężni na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  - Staramy się, jako samorząd kujawsko-pomorski, pomóc turystom w dotarciu do wiedzy. Również tym lokalnym, bo turystyka zaczyna się przecież od zainteresowania miejscem, w którym żyjemy – dodawał marszałek województwa.

Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, również podkreślał wieloaspektowość działań dotyczących turystyki –biznesowych, naukowych czy samorządowych. - Czasami sami siebie nie doceniamy. A Polska jest w pierwszej dwudziestce najbardziej atrakcyjnych krajów świata, do tego mieszkamy na kontynencie, który jest najatrakcyjniejszy turystycznie. – mówił Rafał Szmytke. - Dlatego przed nami wielkie wyzwania, żeby ten najbardziej czysty biznes, jakim jest turystyka, jak najlepiej wykorzystać.

Samo to nie działa

 Prezydent Paweł Gulewski mówił oczywiście o Toruniu - i m.in. wydłużaniu sezonu turystycznego dużymi imprezami, takimi jak Grand Prix na żużlu czy festiwal Camerimage: - Mamy znaną starówkę, do 2,5 miliona turystów rocznie w najlepszym sezonie przez pandemią. Jak jest po pandemii? Odbijamy się, w zeszłym roku było to już 2,25 mln; 250 mln przychodów w branżach związanych z turystyką. Wydawałoby się, że to perpetum mobile, że to już samo będzie działać. Nic bardziej złudnego. Pracujemy na przykład, żeby sezon turystyczny, który już teraz trwa 7-8 miesięcy, jeszcze bardziej wydłużyć. Tu potrzebna jest współpraca z organizatorami imprez sportowych, czy wydarzeń kulturalnych.      

Coś zobaczyć, coś przeżyć i coś zjeść

Spotkania branży turystycznej to również wystawy, stanowiska promocyjne, ale przede wszystkim bardzo ciekawe panele dyskusyjne. W programie znalazły się m.in. takie debaty jak: „Odbudowa turystyki na terenach dotkniętych klęską żywiołową”, „Nowa era badań w turystyce”, „Transformacja branży spotkań – ludzie, obiekty, regiony” czy bardzo modna w ostatnim czasie „Turystyka kulinarna”.