166 milionów złotych na rozwój systemu kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy

Puls Dnia
Biznes Region
#
Fot. UMB

Dalsza budowa oraz modernizacja już istniejącej kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy to jeden z priorytetów miasta. W ostatni wtorek (17.09) w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Miejskie Wodociągi i Kanalizacja podpisały umowę na dalszy jej rozwój. Dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich wyniesie aż 166 milionów złotych.

 

 

W ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, podpisano umowę na dofinansowanie projektu „Bydgoszcz zielono – niebieska. Retencja i zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych”. Jego głównym celem jest m.in. zwiększenie odporności miasta na negatywne wpływy klimatu.  

Bydgoszcz chce wybudować oraz rozwijać zbiorniki małej retencji, które pozwolą wykorzystać w sposób efektywny wodę deszczową, np. na podlewanie miejskiej zieleni.  

 - Powyższe działania pozwolą chronić tereny zurbanizowane i ich mieszkańców przed lokalnymi podtopieniami spowodowanymi nawalnymi opadami deszczu, poprawią mikroklimat miasta i obniżą koszty utrzymania zieleni - tłumaczy magistrat w Bydgoszczy. 

Przypomnijmy, że w 2016 Bydgoszcz uzyskała z NFOŚiGW dofinansowanie na realizację 108 projektów, w tym m.in. budowę zbiorników retencyjnych. Tegoroczna umowa podpisana przez prezesa Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy opiewa na kwotę 166 mln zł unijnego bezzwrotnego dofinansowania na dalszy rozwój systemu kanalizacji deszczowej w naszym mieście. 
 

Bydgoszcz w ramach pozyskanych środków planuje w przyszłości m.in.:
 

  • budowę 35 zbiorników retencyjnych, 
     
  • skonstruowanie 23 instalacji oczyszczających wodę deszczową, którą następnie będzie można wykorzystać np. do podlewania roślin czy zasilania fontanny przy Filharmonii Pomorskiej,
     
  • doprowadzenie wody zretencjonowanej po oczyszczeniu w komorze oczyszczającej do stawu w Dolinie Pięciu Stawów na bydgoskim Szwederowie,
     
  • bagrowanie dwóch stawów: przy ul. Rekinowej i Sardynkowej, w celu przywrócenia ich właściwej objętości retencyjnej,
     
  • zagospodarowanie wód deszczowych z terenu szkół podstawowych na ul. Stawowej, Puszczykowej, Granicznej i Sardynkowej. Powstaną tam łąki kwietne, a woda opadowa zebrana z terenu szkoły nr 27, będzie mogła zasilać wyschnięty obecnie staw przy ul. Sardynkowej. Warto wspomnieć, że w tą ekologiczną akcję bardzo zaangażowali się uczniowie i nauczyciele.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: