W niedzielę pojedziemy za darmo Arrivą i Polregio. Darmowe pociągi w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Co jeszcze będzie się działo z tej okazji w Kujawsko-Pomorskiem?

Puls Dnia
Biznes Ludzie
pociąg peron podróżni
Fot. UMWKP

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana w 2002 roku przez Komisję Europejską. Jej celem promowanie wśród mieszkańców miast zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń oraz wybierania alternatywnych i ekologicznych środków transportu. Organizatorzy namawiają do chodzenia pieszo, jazdy na rowerze lub hulajnodze czy korzystania z komunikacji miejskiej. Promują także car-poolingu, czyli udostępniania własnego samochodu do przejazdu grupowego. Przykładem może być kilkuosobowy przejazd do pracy pracowników. Europejski Tydzień Mobilności odbywa się corocznie od 16 do 22 września.

Władze samorządowe oraz inne zaangażowane podmioty w ramach kampanii przygotowują: wystawy, konkursy z nagrodami, happeningi. Punktem kulminacyjnym jest obchodzony co roku 22 września Europejski Dzień bez Samochodu.

Samorząd województwa włączając się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, namawia, by zostawić samochód w domu i wsiądź do pociągu. 22 września lokalni przewoźnicy Arriva i Polregio zapraszają do skorzystania ze specjalnej oferty promocyjnej na przejazdy kolejowe.

W niedzielę każdy, kto przy zakupie biletu będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny własnego pojazdu i dowód osobisty, pociągami Arrivy dowolnej relacji w województwie kujawsko-pomorskim pojedzie za symboliczną złotówkę, a pociągami Polregio za darmo. Może być to dowód rejestracyjny samochodu, motocykla czy skutera.

W ten sposób samorząd województwa promuje pasażerskie przewozy kolejowe, na które przeznacza rocznie 220 mln złotych. W tym roku zakupione zostało siedem nowoczesnych pociągów elektrycznych.

 

Bydgoszcz

W ramach Europejskiego Dnia Mobilności i Europejskiego Dnia Bez Samochodu odbędą się imprezy dla miłośników dawnych autobusów organizowane w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. W piątek (20.09) na terenie Zajezdni Autobusowej MZK przy ul. Inowrocławskiej 11 będzie można zwiedzać zabytkowe autobusy, jeden autobus współczesny i pełniący funkcję pojazdu technicznego autobus marki Ikarus. W jednym z autobusów na zwiedzających czekać będzie wystawa przedstawiającą historię komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Goście otrzymają gadżety i bilety pamiątkowe, które skasować będzie można cęgami konduktorskimi. W autobusie krwiodawstwa można będzie oddać krew. W piątek uruchomiona zostanie również specjalna bezpłatna linia dowozowa "M" kursującą na trasie: Plac Teatralny - Rondo Jagiellonów - Rondo Kujawskie - Zajezdnia Autobusowa MZK - Plac Poznański - Rondo Grunwaldzkie - Plac Teatralny. W niedzielę (22.09) zorganizowane zostanie spotkanie autorskie z autorami książki "Bydgoskie Autobusy" w Młynach Rothera. Dla uczestników wydarzenia przewidziano również drobny poczęstunek. W tym dniu na Wyspie Młyńskiej staną dwa zabytkowe autobusy, które zostaną udostępnione do zwiedzania. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej szczegółów TUTAJ.

 

Toruń

"Przystanek 100-lecie. Od omnibusów do elektryków" to hasło pikniku z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia autobusów w Toruniu. W programie mnóstwo atrakcji dla młodszych i starszych, a wstęp jest wolny. 15 listopada 1924 r. na toruńskie ulice wyjechały pierwsze miejskie autobusy. Były to wozy marki Ford. W ramach imprezy z najnowszych i starszych autobusów utworzony będzie wehikuł czasu. Będzie oczywiście kultowy Jelcz "Ogórek". Każdy wóz będzie reprezentował jedno 10-lecie z historii Torunia oraz komunikacji miejskiej. Wchodząc do pojazdów publiczność, będzie się symbolicznie przenosić w czasie. Będą ponadto zabawy dla młodszych i starszych oraz konkursy z nagrodami. Więcej informacji na Facebooku.

 

Inowrocław

W sobotę w inowrocławskim Skate Parku odbędzie się festyn rodzinny. Podczas imprezy zaplanowano zajęcia sportowe prowadzone przez profesjonalnych instruktorów pod hasłem "Odejdź od telefonu, przyjdź na trening". Chętni mogą zabrać rolki i rowery. Stanie także miasteczko rowerowe, mobilny kosz do koszykówki, dmuchany tor przeszkód i dmuchany dart. Swoje umiejętności zaprezentują skaterzy. Pogadanki na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej. Dla najmłodszych zaplanowano także warsztaty plastyczne i animacje. Jedną z atrakcji będzie przejazd rikszą – pojazdem ekologicznym stworzonym z oryginalnego Fiata 126p.