Za pomysły na przeszlość. Poznaliśmy kolejnych laureatów nagród muzealnych w kujawsko-pomorskim

Region Raport
Biznes Ludzie
Bb
Fot. Bartosz Fryckowski

Dziś (12 września) w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu wręczono marszałkowskie nagrody Hereditas Saeculoru za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Najlepsze projekty muzealne nagrodzono wyróżnieniami Musejon.

 


Nasze dziedzictwo popadało w niepamięć

Zgodnie z tradycją medale Hereditas Saeculoru oraz statuetki Musejon są wręczane u jednego z laureatów. Nie inaczej było w tym roku, bowiem ceremonię zorganizowano w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, o który dba Muzeum Okręgowe w Toruniu. Łącznie w ramach obu konkursów wyróżniono 11 inicjatyw i projektów.

Nagrody w „Dziedzictwo Wieków” zostały wręczone po raz 13. Do tej pory laureaci otrzymali 64 medale. Ideą jest promowanie najważniejszych, najlepiej przeprowadzonych przedsięwzięć konserwatorskie i restauratorskich wyróżniając zarządców zabytków i wykonawców prac (kategoria I), a także osoby i instytucje posiadające szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie (kategoria II). Statuetki Musejon przysługują organizatorom licznych wydarzeń, konferencji i warsztatów edukacyjnych, promujących dziedzictwo Kujaw i Pomorza.



- Kultura w naszej polityce jest priorytetowym celem, który konsekwentnie wspólnie wdrażamy i osiągamy pewne etapy na przestrzeni wielu lat. Cieszę się, że z takimi dobrymi skutkami, bo jeśli spojrzymy na historię naszego dziedzictwa wiemy, że były lata, kiedy upadało. Coraz więcej mieliśmy artefaktów historii, które przechodziły na naszych oczach w niepamięć - mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Odkrycie w bibliotece, Kopernik i… wodociągi

Nagroda I kategorii w „Dziedzictwie Wieków” powędrowała do Biblioteki Miejskiej im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu, gdzie odkryto polichromie, które były przykryte przez wiele lat. Zostały dokładnie odnowione. Zrewitalizowano także ogród tak, że przypomina ten z okresu XX-lecia międzywojennego.

  
- To dla nas bardzo ważna inwestycja. To nasza instytucja kultury i bardzo bogaty księgozbiór, ale także wiele aktywności, wiele wydarzeń w przestrzeni biblioteki. Bardzo się cieszę, że rewitalizacja została dostrzeżona, co pozwoli na organizację jeszcze większych wydarzeń, ale także w tej przestrzeni zewnętrznej. Bardzo się cieszę, że to, co było ukryte pod starą boazerią, zostało odkryte i wyeksponowane - opowiada nam prezydent Grudziądza Maciej Glamowski.  


Muzeum Okręgowe w Toruniu otrzymało Musejon w I kategorii za wystawę „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”. Miała ona ścisły związek z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika i została zaprezentowania od września do listopada 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu. Ukazano tam Kopernika na tle kultury włoskiej. Sprowadzono dzieła m.in. z Wenecji, Watykanu i Uppsali.

  - To był niezwykle pracowity rok, który obfitował w wiele wydarzeń. Niewątpliwie ta wystawa „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” była chyba największym z nich i w historii naszego muzeum. To było ogromne przedsięwzięcie muzealno-wystawiennicze. Zaangażowane w to były muzea z wielu miejsc spoza Polski. Nagroda nas cieszy. Jest to uznanie nie tylko dla dziedzictwa kopernikańskiego, ale także naszej pracy muzealników, że potrafiliśmy wykorzystać ten czas i szansę, aby przygotować wydarzenie muzealne o randze europejskiej - mówił w rozmowie z portalem Kujawy-Pomorze.info kustosz Domu Kopernika w Toruniu Michał Kłosiński.

Za działalność naukową i wydawniczą wyróżniono… spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o. A to za publikację Adama Koseckiego „Zbiory Muzeum Wodociągów”.



- Zostało docenianie nasze wydawnictwo prezentujące zbiory naszych artefaktów wodociągowo-kanalizacyjnych, a więc starych urządzeń np. Drewnianych rur i pieców kąpielowych. Zgromadziliśmy ponad 1400 takich rzeczy. Część wystawiamy w naszym muzeum. Pozostałe zaprezentowaliśmy w albumie, gdzie opisaliśmy, do czego służyły - opowiada prezes spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o. Stanisław Drzewiecki.

 

Pełna lista laureatów:

Nagrody Hereditas Saeculorum za ochronę zabytków:
 
 w kategorii I – za prace konserwatorskie i restauratorskie:

Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu za przywrócenie historycznego wyglądu ogrodowi oraz wnętrzom budynku biblioteki
Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza
Krzysztof Ziółkowski, firma ORKO Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane z Grudziądza – wykonawca prac konserwatorskich
Barbara Mrożkiewicz, kierownik prac konserwatorskich przy bibliotece
Paweł Wasiucionek, firma Ogólnobudowlana Paweł Wasiucionek z Dolnej Grupy – wykonawca
 
Odrestaurowanie średniowiecznego muru obronnego w Inowrocławiu
Arkadiusz Fajok, prezydent Inowrocławia
Grzegorz Panasiuk, Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe NOVAPOL  Sp. z o.o. Toruń – wykonawca
Marcin Sajdak, Pracownia Reżyserii Architektury ARCHIGEUM Sp. z o.o. Białe Błota – wykonawca projektu
 
w kategorii II – za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków:


Piotr Nowakowski , dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej –
za konsekwentną pracę na rzecz rozbudowy Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce.
 
 
Musejon – wyróżnienia za najlepsze projekty muzealne:
w kategorii I – wystawa:
 
NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Toruniu za wystawę czasową „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”
 
WYRÓŻNIENIA:  
Muzeum Uniwersyteckie UMK  za wystawę czasową „Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego UMK”
 
Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu za wystawę czasową „Sztuka czy postęp”

 w kategorii II – Działalność Naukowa i Wydawnicza 


NAGRODA MUSEJON: Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy – Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy Sp. z o.o.  za publikację autorstwa Adama Koseckiego „Zbiory Muzeum Wodociągów”
 
WYRÓŻNIENIA
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu za  realizację projektu „Badania strat wojennych kolekcji prywatnej – Pałac w Nawrze”
 
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za publikację „Fajans Włocławski. Biennale 1973-1991”
 
w kategorii  III  –  Edukacja i Regionalizm: 
 
NAGRODA MUSEJON: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy za projekt Edukacja w Aptece „Pod Łabędziem”
 
WYRÓŻNIENIA
Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią za projekt „Zabawy i Zabawki naszych przodków”
 
Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za projekt „Wymienialnia tradycji. Rodzinny Piknik Kulturowy”


W tekście wykorzystano materiały biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: