W Stanach Zjednoczonych przebywa oficjalna delegacja samorządu województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego. Wraz z marszałkiem na pierwszą zagraniczną podróż udał się prezydent Torunia Paweł Gulewski. Nasi przedstawiciele spotykają się z przedstawicielami lokalnej administracji, służb ratowniczych, biznesu, instytucji naukowo-badawczych i edukacyjnych oraz z liderami amerykańskiej Polonii w Nowym Jorku oraz Huston i College Station w Teksasie.
Celem wizyty są rozmowy na temat wsparcia rozwoju potencjału eksportowego kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw, tworzenia korzystnych warunków dla amerykańskich inwestorów w naszym regionie oraz wymiana doświadczeń służb mundurowych i w dziedzinie służby zdrowia. Spodziewane jest podpisanie umowy partnerskiej między Toruniem a miastem College Station, w którym ma swój główny kampus Texas A&M University, jeden z trzech najlepszych teksaskich uniwersytetów.
W Nowym Jorku marszałka Piotra Całbeckiego i towarzyszące mu osoby podejmowali m.in. z komisarz ds. międzynarodowych miasta Edward Mermelstein i nowojorski radny Robert Holden, który reprezentuje Queens, dzielnicę z największą populacją Polaków. Radny Holden jest cenionym politykiem, przyjacielem Polonii i województwa kujawsko-pomorskiego. W swojej działalności w mieście skupia się na sprawach bezpieczeństwa publicznego, pożarnictwa, ratownictwa i spraw międzynarodowych.
W ramach rozwijania współpracy służb mundurowych delegacja spotkała się z przedstawicielami nowojorskiej policji (NYPD – New York Police Department) i nowojorskiej straży pożarnej (FDNY – Fire Department of New York). Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z postępowaniem w sytuacjach kryzysowych i monitoringiem miejskim. Omówione zostały też plany polsko-amerykańskiej międzynarodowej wymiany zawodowej służb mundurowych.
W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku przedstawiciele naszego województwa byli gośćmi konsula Mateusza Sakowicza. Wśród uczestników tego spotkania byli też liderzy środowisk polonijnych i posiadający polskie korzenie przedstawiciele amerykańskiego biznesu. Rozmowy dotyczyły promocji gospodarczej, promocji kultury i pogłębienia naszej współpracy z Polakami w USA.
Podczas wizyty w siedzibie ONZ marszałek Piotr Całbecki poruszył kwestie związane z realizowanymi przez województwo kujawsko-pomorskie inicjatywami dotyczącymi m.in. budowania odporności na klęski żywiołowe w miastach (współpraca z Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Zmniejszania Ryzyka Katastrof), polityką społeczną (współpraca z Departamentem Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ) oraz rozwijaniem polityki rodzinnej (w ramach Deklaracji Weneckiej). Odbyło się także spotkanie w biurze handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
W Teksasie delegacja odwiedzi MD Anderson Cancer Institute, który jest jednym z najważniejszych na świecie centrów onkologicznych, The Bush School of Government and Public Service, Izbę Handlową Houston i polski konsulat w Houston.
W skład odwiedzającej USA oficjalnej delegacji województwa wchodzą:
- radni województwa Michał Czepek, Wojciech Jaranowski i Przemysław Ziemecki,
- skarbnik województwa Paweł Adamczyk,
- dyrektor Departamentu Realizacji Projektów Unijnych Monika Wałecka-Gołasz,
- dyrektor Departamentu Współpracy Zagranicznej Magdalena Burdziej,
- wicedyrektor w Departamencie Promocji Krzysztof Wasita,
- dyrektor Biura Regionalnego w Brukseli Mieszko Matusiak.
W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- Święto Śliwki w Strzelcach Dolnych NASZA ROZMOWA
- Bydgoszcz. Sporu o Koncepcję Rozwoju Kraju ciąg dalszy
- Obowiązek szkolny dla dzieci ukraińskich