Znajdująca się w Świeciu krzyżacka warownia z wielu powodów stanowi ewenement. Dobiegły końca prace dotyczące restauracji części tego cennego zabytku. Władze miasta szykują się już do kolejnych renowacji.
Ewenement
Krzyżacy wznieśli zamek w Świeciu w latach 1335-1350. Zlokalizowano go na rozwidleniu Wdy i Wisły. Historia warowni może zaciekawić, zwłaszcza osoby, które interesują się dziejami Krzyżaków na Pomorzu. Przykładowo w 1410 roku świecki zamek, podobnie jak słynny zamek w Malborku był oblegany i nie kapitulował. Następnie warownia znajdowała się w rękach Rady Miasta Torunia oraz Starostwa Królewskiego.
Dziś po jednej z najważniejszych warowni w północnej Polsce pozostały ruiny. Taki stan rzeczy zawdzięczamy głównie Szwedom, którzy zniszczyli go podczas Potopu Szwedzkiego. „Dzieła” dopełnili pruscy właściciele warowni.
Co ciekawe, świecki zamek posiada najwyższą krzywą wieżę w kraju, która mierzy 34 metry i jest odchylona o metr. Obecnie zamek jest zarządzany przez Centrum Kultury w Świeciu, a miejscowy samorząd postanowił zadbać o swoją perłę.
Władze miasta pozyskały 2,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 na restaurację obiektu. - Jako samorząd województwa konsekwentnie wspieramy inwestycje związane z ochroną i odbudową zabytkowych budowli regionu. Zachowanie ich w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń to istotny element naszej kulturowej tożsamości - mówił w 2022 roku marszałek Piotr Całbecki.
Inwestycja pochłonęła 6,5 miliona złotych. W ramach prac wykonano m.in. imponujące sklepienia gwieździste. Do ich odtworzenia wykorzystano elementy konstrukcyjne stworzone ręcznie na wzór odnalezionej w murach oryginalnej cegły. W zakres prac wchodziły także: remont piwnic z wykonaniem mikrosiedliska dla nietoperzy, odbudowa krużganków i sklepienia kolebkowego oraz budowa klatki schodowej i szybu windy. Cztery piętra wieży posłużą Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej jako sale wystawowe.
Na tym jednak nie koniec prac. Władze Świecia planują już kolejne etapy renowacji zamku. Prace obejmą m.in. wykonanie nowego dachu i zagospodarowanie dziedzińca.
„Bitwa pod Grunwaldem”, ale w Świeciu
Nie lada gratką dla miłośników sztuki oraz historii jest możliwość zobaczenia na własne oczy pełnowymiarowej kopii „Bitwa pod Grunwaldem”, wykonanej przez Ireneusza Rolewskiego, absolwenta Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Obraz będzie prezentowany do końca sierpnia.
Marszałek z wizytą w Świeciu
Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki w piątek (23 sierpnia) odwiedził Świecie. Na trasie samorządowca znalazł się wspomniany już świecki zamek oraz mieszkania chronione przy ulicy Królowej Bony. Tam mieści się 14 mieszkań tego typu, przeznaczonych dla osób, które potrzebują wsparcia ze względu na wiek, trudną sytuację życiową, niepełnosprawność lub chorobę. Mieszkańcy mają zapewnioną pomoc opiekunów medycznych, terapię zajęciową i wsparcie pracownika socjalnego. W budynku działa także dzienny dom pobytu.
W spotkaniach oprócz marszałka udział brali posłanka Iwona Karolewska, burmistrz Świecia Krzysztof Kułakowski, przewodniczący rady miejskiej Jerzy Wójcik i starosta świecki Paweł Knapik.
- Czy w Inowrocławiu powróci w przyszłym roku budżet obywatelski?
- Jesienią znów założymy maseczki?
- Te środki poprawią jakość życia. Umowy na 119 mln zł!
W tekście wykorzystano materiały biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.