Azbest był jednym z najpopularniejszych surowców do wyrobu materiałów budowlanych od lat 60. Stosowano go przez 40 lat, aż dowiedziono jego szkodliwość dla zdrowia. Kujawsko-pomorskie gminy będą mogły dostać dofinansowanie na jego usunięcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dlaczego azbest jest szkodliwy?
Uznanie azbestu za materiał szkodliwy napotkało duży opór. Lekarze i ekolodzy mówili przez wiele lat o jego szkodliwości, a przeciwko sobie mieli jego producentów i pracowników wytwarzających go zakładów. Spór zakończyła ustawa o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest w 1997 roku.
Azbest to włóknisty materiał nieorganiczny, a jego największą zaletą jest odporność na wysokie temperatury. Używano go głównie do produkcji materiałów dekarskich i okładzinowych, rur kanalizacyjnych i wodociągowych. Używany był także do ocieplania rur i bojlerów, czy jako materiał przeciwogniowy.
Włókno azbestu jest czterokrotnie cieńsze niż ludzki włos. Wciągnięte z powietrzem do płuc, pozostają w nich i je uszkadzają. Organizm nie jest w stanie rozpuścić włókien azbestu. Mogą wywoływać chorobę azbestozę. Jest ona długotrwała - może to być 20 lat od zetknięcia się z azbestem. Objawia się napadami kaszlu i astmą.
Wszelkie prace związane z azbestem, np. usuwanie go, muszą być wykonywane przez firmy posiadające odpowiednie wyposażenie techniczne oraz przeszkolonych pracowników. Wykonawca musi posiadać zezwolenie na prowadzenie takiej działalności.
Regionalny Program Priorytetowy Azbest 2024
Celem programu jest unieszkodliwianie oraz zabezpieczenie azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie województwa kujawsko – pomorskiego w ramach programów gminnych. Beneficjentami końcowymi Programu są posiadacze obiektów budowlanych. Program realizowany będzie z obowiązkiem wykonania współfinansowanych prac do 22 listopada 2024 roku.
Dofinansowanie udzielane będzie w formie dotacji w wysokości do 100 proc. kosztów realizacji przedsięwzięcia. Jego maksymalny poziom dla jednego posiadacza nieruchomości to 30 000 zł. Dofinansowanie obejmuje demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwianie, czyli przekazanie na odpowiednie składowisko, wyrobów zawierających azbest. Na dotacje przeznaczono 5 mln zł.
Nabór potrwa do 9 września 2024 r. i prowadzony jest wyłącznie drogą elektroniczną. Szczegóły znajdują się TUTAJ.
CZYTAJ WIĘCEJ: