Kanał Bydgoski kończy 250 lat. Jubileusz będzie świętowany przez miesiąc

Region Raport
Biznes Opinie
@
Fot. Tomasz Czachorowski

Kanał Bydgoski kończy w tym roku 250 lat. Obchody jubileuszu zaplanowano w dniach 5 września - 5 października. Mieszkańcy Bydgoszczy oraz entuzjaści hydrotechniki będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach.

 

Cud hydrotechniki

Kanał Bydgoski, czyli najstarszy w Polsce czynny kanał śródlądowy, wybudowano tuż po I rozbiorze Polski. Ogromna - nawet jak na dzisiejsze czasy - inwestycja powstawała 18 miesięcy. W pracach udział brało 10 tysięcy robotników. Nie brak też czarnej karty, bowiem 2 tysiące pracowników zmarło - dziesiątkowały ich choroby.

Ciąg mierzy 26,77 km i łączy dorzecza Wisły i Odry. Niegdyś kanałem spławiano większość drewna z Rosji i Królestwa Kongresowego do Cesarstwa Niemieckiego. Aktualnie posiada on już inne funkcje. Kanałem Bydgoskim przeprawiają się turyści za pomocą statków i kajaków. Powstało także Muzeum Kanału Bydgoskiego, które propaguje wiedzę na temat tego ewenementu hydrotechnicznego.

 

„Miasto zyskało rangę bardzo ważnego węzła transportu”

W czwartek (22 sierpnia) doszło do konferencji prasowej zapowiadającej 250-lecie Kanału Bydgoskiego. Przy okazji wydarzenia otwarto wystawę poświęconą historii i teraźniejszości Kanału Bydgoskiego, która znajduje się na Moście Staromiejskim. Obchody jubileuszu rozpoczną się 5 września. Wybór wrześniowego terminu nie jest dziełem przypadku, bowiem 14 września 1774 roku doszło do pierwszego przepłynięcia kanałem.

Kanał Bydgoski dziś jest bezcennym zabytkiem i miejscem rekreacji, jednak 250 lat temu był swoistym kamieniem milowym dla Bydgoszczy. - To była wspaniała inwestycja, dzięki której nasze miasto zyskało rangę bardzo ważnego węzła transportu i dzięki temu się rozwijało i bogaciło. Wolą mieszkańców przed kilku laty było, aby miasto inwestowało w rewitalizację Kanału Bydgoskiego i to się dzieje. Wiele inwestycji już powstało, łącznie za kwotę ok. 20 milionów złotych. To piękne miejsce dla wypoczynku na wodzie i wokół wody – powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Szereg wydarzeń  


Wrzesień oraz początek października upłyną w Bydgoszczy ponad znakiem szeregu różnych wydarzeń. Program jubileuszu zakłada m.in. iluminacje, spływy, rajdy, koncerty i spektakle. - Złożą się nań wydarzenia o różnym charakterze i przeznaczone dla grup o różnych zainteresowaniach. Będą spływy kajakowe i rajdy rowerowe, koncerty i spektakle plenerowe. A ja zapraszam na spacer wzdłuż kanału, żeby zobaczyć kolejne nabrzeża odrestaurowane dzięki staraniom miasta - mówił kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego Tomasz Izajasz.

Jedną z najciekawszych propozycji jest pokaz świetlny i laserowy: „Historia Kanału Bydgoskiego światłem malowana” oraz koncert na wodzie – zespołu Pinky Loops, który odbędzie się 14 września o 19:00 na bulwarze Sebastiana Malinowskiego przy ul. Kanałowej. Jubileusz to też rywalizacja. I to jaka. Najpierw, bo 7 września na starym kanale dojdzie do wyścigu smoczych łodzi, w którym na starcie staną samorządowcy, dziennikarze, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele instytucji kultury. Z kolei 15 września na boisku Klubu Sportowego Gwiazda dojdzie do pojedynku gwiazd, samorządowców i dziennikarzy.

21 września na Bulwarze Malinowskiego zaplanowano promocję albumu – „250 lat Kanału Bydgoskiego” i koncert muzyki klasycznej na wodzie. Ciekawym elementem jubileuszu ma być też kino plenerowe przy V śluzie. A to zaplanowano 7 września na godzinę 20:00.

 

Perełka na mapie regionu

Aktualnie trwają starania, aby Kanał Bydgoski trafił na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Istotnym krokiem ku temu ma być uznanie kanału pomnikiem historii. Kanał Bydgoski od lat przechodzi też liczne rewitalizacje m.in. za sprawą wniosków mieszkańców do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto planuje nawet opracowanie specjalnego planu zagospodarowania tej przestrzeni.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: