Już po raz 15. w Toruniu odbywa się Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim wydarzania jest overflow, a więc przepełnienie i nawiązanie do nowych technologii. Na widzów czeka 18 instalacji.
Wystartowała 15. edycja Bella Skyway Festival
Od 20 do 24 sierpnia w Toruniu odbywa się organizowany przez Gminę Miasta Toruń i Toruńską Agendę Kulturalną Bella Skyway Festival. W tym roku na uczestników czeka 18 instalacji, które tradycyjnie są zlokalizowane głównie na terenie Starówki. Dzieła artystów można zobaczyć także w Dolinie Marzeń i w rejonie przystani AZS-u.
Przewodnim motywem 15. Bella Skyway Festival jest overflow. Ma to zwrócić uwagę na dobre i złe strony technologii i informacji, a artyści przedstawiający swoje prace przy okazji toruńskiego święta światła mogą ukazać to zjawisko zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym ujęciu.
Show, mappingi i nietypowe instalacje
Główną atrakcją festiwalu jest spektakl „Lithos”, który przygotowała Voala Company. Artyści prezentują tam widzom muzyczno-akrobatyczne show, podczas którego wykonują akrobacje nad głowami widzów. Wszystkiemu towarzyszy muzyka rockowa. „Lithos” to jedyna płatna instalacja w tym roku. Za bilet wstępu trzeba zapłacić 20 zł. Pokazy odbywają się każdego dnia festiwalu o 20:30 przy przystani AZS-u i trwają około godziny. Zaledwie kilka metrów dalej rozgrywana jest druga edycja Lotto Anielskiej Plaży, a więc turnieju w siatkówkę plażową organizowanego przez CUK Anioły Toruń.
Przestrzenią ponownie wykorzystywaną w trakcie tegorocznej edycji jest Bulwar Filadelfijski, na którym znajdują się strefa food trucków, angażująca lewy brzeg Wisły instalacja „Wave of light” oraz dobry punkt obserwacyjny na oświetlony Zamek Dybowski.
Tradycyjnym elementem Bella Skyway Festival są mappingi, dlatego nie mogło ich zabraknąć także w tym roku. Na Collegium Maximum prezentowany jest mapping „Ludzkie rzeczy”, który stanowi połączenie rzeźby i fotografii poklatkowej. Na Pałacu Dąbskich można zobaczyć rysunkowy mapping „Prometeusz”. Spore wrażenie może robić projekcja „Overflowers”, do której wykorzystane są kamienice znajdujące się na Rynku Staromiejskim. Ciekawostką jest zlokalizowana na Placu Rapackiego interaktywna instalacja „Breathe!”. Tu widzowie mają się synchronizować z rytmem oddychania.
Oficjalne otwarcie
Do uroczystego otwarcia Bella Skyway Festival doszło wczoraj (20 sierpnia) o godzinie 20:30 na scenie przy przystani AZS-u. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. prezydent Torunia Paweł Gulewski, wiceprezydent miasta Adam Szponka, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyźniewski, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Marek Wojtkowski oraz przedstawiciele partnerów festiwalu.
Co ciekawe, to pierwszy Bella Skyway Festival organizowany za prezydentury Pawła Gulewskiego, który do tegorocznego programu wniósł iluminację Zamku Dybowskiego przejętego przez TAK. - Dzisiaj zaczynamy piękna przygodę ze światłem, przestrzenią i ciemnością dającą niesamowity anturage. 15. edycję Bella Skyway Festival uważam za rozpoczętą! Bawimy się! – mówił Paweł Gulewski.
Partnerem głównym Bella Skyway Festival kolejny raz jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. - Lubimy być w województwie kujawsko-pomorskim, lubimy być w Toruniu. Niedawno byliśmy na Festiwalu Wisły, dziś znowu jesteśmy nad Wisłą. Troszeczkę inny charakter dzisiejszego przedsięwzięcia, ale robimy to przede wszystkim dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego, torunian i wszystkich gości - powiedział członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Marek Wojtkowski.
Budżet tegorocznej edycji Bella Skyway Festival to 2,2 miliona złotych. Gmina Miasta Toruń nie dołożyła do tej sumy ani złotówki, ponieważ całość środków pochodzi od partnerów oraz z funduszy unijnych. W przypadku pierwszej edycji toruński samorząd dorzucił 600 tysięcy złotych, zaś w poprzednich latach kwota ta kształtowała się w okolicach 100 tysięcy złotych.
Szczegółowy program Bella Skyway Festival znajdziecie pod adresem www.bellaskyway.pl.