Na naszych oczach znika ogromna fabryka w Toruniu [ZDJĘCIA]

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

Trwa rozbiórka znanego w całym kraju zakładu Metron. Na terenie przy ulicy Targowej w Toruniu znikają kolejne budynki, które niegdyś było częścią ogromnej fabryki. Już wkrótce powstaną tam nowoczesne bloki.

 

Lata tradycji

Zakład powstał w 1920 roku. Pomysłodawcą utworzenia ówczesnej Fabryka Gazomierzy i Aparatów „GAZOMIERZ” był inżynier Wacław Liebert. Przedsiębiorstwo pierwotnie skupiało się na tworzeniu oraz naprawie gazomierzy, a także na produkcji maszyn, narzędzi i aparatów.

W czasach II Wojny Światowej, kiedy miasto okupowali hitlerowcy toruński zakład znalazł się pod kontrolą wrocławskiej firmy Meinecke i oprócz swojej klasycznej działalności powstawały w nim m.in. zapalniki do min. Niestety pod koniec wojny Niemcy uciekając, zabrali ze sobą część maszyn, zlikwidowano także stację prób pomiarowych.

Następnie zakład kilkukrotnie przechodził przemiany. Najważniejsza była zmiana, która miała miejsce w 2001 roku. Wówczas fabryka została sprywatyzowana i utworzono spółkę pracowniczą METRON - INVESTMENT Sp. z o.o.

Kłopoty toruńskiego zakładu rozpoczęły się tuż po prywatyzacji, kiedy to minister finansów podniósł o 300 proc. opłaty legalizacyjne od każdego wyprodukowanego wodomierza. Przez co firma borykała się z ogromnymi problemami finansowymi. Spółka zaczęła zalegać z wypłatami dla pracowników, składkami wobec ZUS oraz opłatami za dzierżawę. W 2018 roku po latach batalii firma ogłosiła upadłość, a wraz z końcem sierpnia zwolniono wszystkich pracowników. Zakład powrócił do Skarbu Państwa. Więcej o historii Metronu pisaliśmy TUTAJ.

 

Trwa rozbiórka

Na początku tego roku rozpoczęły się prace rozbiórkowe na terenie legendarnego zakładu. W tym czasie zniknął m.in. znajdujący się od strony Targowej budynek, w którym działał sklep firmowy, biura, sala zebrań i pomieszczenia socjalne. Zlikwidowano też niektóre budynki, w których produkowano zegary i wodomierze oraz biura spółki Metron Tools.

Grunty po Metronie będą sukcesywnie wyprzedawane. Jedne działki bez zabudowy, a inne ze stojącymi na nich budynkami. Teren jest bardzo atrakcyjny - szczególnie dla deweloperów, którzy od lat inwestują w okolicy. Powstały tam m.in. Osiedle Piernikowe i Osiedle Artystyczne.

Najlepszym dowodem jest fakt, że ogólnopolski deweloper Murapol Real Estate zapłacił 20 050 000 zł przy cenie wywoławczej równiej 5 mln zł za działkę o powierzchni niewiele ponad pół hektara położoną przy ul. Droga Trzeposka 2 (na terenie dawnego Metronu).  
- Nieruchomość gruntowa jest zabudowana dwoma budynkami: budynkiem kuźni i odlewni o łącznej pow. użytkowej 1833 mkw. oraz budynkiem stacji serwisowej wodomierzy o pow. użytkowej 405 mkw. Na nieruchomości znajduje się również zbiornik przeciwpożarowy o powierzchni 96 mkw. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna i zabudowa poprzemysłowa, tj. budynki po zamkniętej Fabryce Zegarów i Wodomierzy „Metron” - mówił wówczas Łukasz Drygalski z Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

A to jak wygląda obecnie teren po dawnej fabryce zobaczycie w naszej galerii. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: