Toruń na czele stawki miast o najwyższym poziomie zaangażowania mieszkańców w projekty miejskie

Biznes Ludzie
Styl Życia
Ulica Szeroka w Toruniu
Fot. Tomasz Wersocki

Raport przygotowany przez pierwszy miejski Think Tank w Polsce - Fundację Łódź, nie pozostawia wątpliwości - Toruń - zdaniem autorów analizy, "ma przed sobą wiele możliwości rozwoju". Na razie jako miasto udało się mu zająć pierwsze miejsce w kategorii miast o najwyższym poziomie zaangażowania mieszkańców w projekty miejskie.


„Barometr Rozwoju Miast 2024” został zaprojektowany, zrealizowany i w pełni sfinansowany przez Fundację Łódź. Stanowi autorski i jedyny, bądź jeden z nielicznych, projekt analityczno-badawczy dotyczący rozwoju miast, który poddaje je ocenie w tak kompleksowy sposób.
 

W województwie kujawsko-pomorskim obok Torunia, wysoko w rankingu uplasowała się także Bydgoszcz. Innym z miast - tym razem z województwa małopolskiego, które znalazło się na podium został Kraków. Z kolei miasta, w których zaangażowanie mieszkańców jest najniższe według analizy przeprowadzonej przez fundację to: Poznań, Szczecin oraz Łódź.  

Jak odnotowali przedstawiciele Fundacji Łódź w raporcie „Barometr Rozwoju Miast 2024”: 

"Raport identyfikuje konkretne obszary, które przy odpowiednich działaniach mogą znacząco poprawić sytuację miasta i podnieść jakość życia mieszkańców. To wyzwanie, ale i szansa na dynamiczny rozwój".

 Mocne strony Torunia to według organizatorów badania:

  • Dobrostan mieszkańców: Inwestycje w poprawę warunków mieszkaniowych i infrastruktury życiowej mogą znacząco podnieść poziom zadowolenia mieszkańców. Przy odpowiednich działaniach, jest to obszar, który może szybko przynieść widoczne rezultaty (6. miejsce).
       
  • Zarządzanie miastem: Toruń wykazuje solidną bazę administracyjną, na której można budować dalsze innowacje w zarządzaniu miastem. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz zwiększenie transparentności i zaangażowania mieszkańców w procesy decyzyjne może znacząco podnieść efektywność zarządzania (7. miejsce).
       
  • Baza rozwoju: Toruń ma solidne podstawy do dalszego rozwoju infrastruktury i zasobów społecznych. Wzmocnienie tych obszarów może przyspieszyć rozwój miasta (11. miejsce).
       
  • Praca i perspektywy utrzymania się: Toruń ma duży potencjał wzrostu gospodarczego. Skupienie się na przyciąganiu nowych inwestycji oraz wspieraniu lokalnych przedsiębiorców może stworzyć nowe miejsca pracy i podnieść poziom zatrudnienia w mieście (13. miejsce).

Trochę gorzej wypadliśmy jeśli chodzi o inny ranking. W zestawieniu miast najlepiej rozwijających się w Polsce pierwszą lokatę zajął Kraków, drugie - Gdańsk, a trzecie - Wrocław. Toruń znalazł się dopiero na 9. miejscu.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: