Prezydenci Bydgoszczy i Grudziądza z absolutorium. Rady obu miast pozytywnie oceniły wykonanie budżetów za 2023 rok

Region Raport
Biznes Opinie
Rada Miasta Bydgoszczy
Fot. UM Bydgoszcz

Rada miasta lub gminy pełni funkcje kontrolne w zakresie wykonania budżetu przez prezydenta, burmistrza czy wójta. Instytucją służącą radom do jej sprawowania jest absolutorium. Przygotowanie projektu budżetu oraz jego wykonanie należy do kompetencji wójtów, burmistrzów i prezydentów, a uchwalenie budżetu, czyli ostateczne przesądzenie o jego szczegółowych rozwiązaniach, należy do rady gminy. W poniedziałek (19 czerwca) absolutoria prezydentom udzielili radni Bydgoszczy i Grudziądza.

 

W Bydgoszczy ograniczone dochody i rosnące wydatki

Bydgoscy radni pozytywnie ocenili wykonanie budżetu miasta za 2023 r., udzielając absolutorium prezydentowi Rafałowi Bruskiemu. Jednak zanim to zrobili, wywiązała się dyskusja, która dotyczyła nie tylko spraw budżetowych, ale także wyludnianiu się miasta czy budowy zbiorników retencyjnych. Mimo ograniczonych dochodów i rosnących wydatków na bieżące utrzymanie udało się zrealizować pakiet inwestycji o wartości prawie pół miliarda złotych. Były to m.in. budowa mostów nad Brdą, rewitalizacja bulwarów, zakup tramwajów, modernizacja szkół i przedszkoli czy przebudowa ulic.

Rafał Bruski otrzymał ostatecznie 18 głosów "za", 9 "przeciw", a jedna osoba się wstrzymała. Absolutorium poparła Koalicja Obywatelska, Lewica i część Trzeciej Drogi. Przeciwna była Bydgoska Prawica.

 

W Grudziądzu spadający sufit i problemy demograficzne

W trakcie obrad Rady Miejskiej Grudziądza odpadł kawałek sufitu. Spowodowało to wstrzymanie obrad na godzinę. Nie przeszkodziło to jednak w udzieleniu absolutorium prezydentowi Maciejowi Glamowskiemu. Podobnie jak w Bydgoszczy jednym z tematów była demografia. Spadek liczby ludności staje się poważnym ogólnopolskim problemem. Radni opozycyjni mówili także o długach Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu. Prezydent podkreślał, że na inwestycje przeznaczono 130 mln zł. Wymienił m.in. odnowienie zabytkowych spichlerzy, remonty ulic czy powstanie na Rządzu nowego układu drogowego.

Maciej Glamowski otrzymał 16 głosów "za" i 6 "przeciw". Absolutorium poparła Koalicja Obywatelska, Lewica i SOG. Przeciwny był PiS i jeden radny Czasu Grudziądza.

 

CZYTAJ WIĘCEJ: