W maju na platformach rekrutacyjnych można znaleźć było o 15 proc. mniej ofert pracy niż rok temu. Martwić mogą się także m.in. specjaliści z branży IT oraz HR. Tak wynika z danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thorntona.
Jak podano w analizach w maju 2024 r. pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali około 261 tys. nowych ogłoszeń o pracę. Jest to spadek o 2 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W przypadku ujęcia rocznego spadek jest wyraźniejszy - aż o 15 proc.
- To niepokojące, bo zwykle w tych miesiącach liczba ofert rośnie. Przybywa bowiem prac sezonowych, np. w gastronomii, turystyce czy rolnictwie. Tym razem ta sezonowa „fala” nie poniosła rynku pracy. Pocieszające jest to, że nasze dane cechują się sporą zmiennością między poszczególnymi miesiącami, więc być może maj był jedynie chwilowym wahnięciem, a długoterminowy trend nadal jest pozytywny. Przekonamy się o tym w kolejnych miesiącach – mówi dla pulshr.pl Magdalena Marcinowska, partner w Grant Thorntonie.
Według autorów raportu sytuacja na rynku pracy jednak ulega stabilizacji, ponieważ średnia krocząca z ostatnich trzech miesięcy (co wydaje się najlepszą miarą, biorąc pod uwagę wysoką zmienność danych miesięcznych) wzrosła w maju z -14 proc. do -12 proc.
Mniej wakatów dla specjalistów IT
Rynek branży informatycznej ulega powolnemu nasyceniu pod względem pracowników. W maju odnotowano tu bowiem największy spadek ofert pracy w ujęciu rocznym. Opublikowano tu aż o 44 proc. mniej ofert niż rok temu. Podobnie zły wynik ilustruje analiza firmy Jooble: "na początku drugiego kwartału 2024 roku nastąpił 20-procentowy spadek liczby ofert pracy w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku".
Branża IT ulega z drugiej strony dość mocnej specjalizacji. Zauważono bowiem, że w sektorze programowania odnotowano spadki, przy jednoczesnych tendencjach wzrostowych w takich dziedzinach sektora IT jak m.in. uczenie maszynowe i gamedev. Od października 2023 roku średni wzrost miesięczny dla takich ofert pracy wynosi 10 proc.
Podobne spadki wykazują również oferty pracodawców z branży HR (-30 proc.) oraz wśród finansistów (-28 proc.). Największe braki występują za to wśród pracowników fizycznych. (6 proc. rok do roku).
Ofert pracy w maju przybyło jedynie wśród ogłoszeń dla pracowników fizycznych (6 proc. rok do roku).
Kujawsko-Pomorskie. Najnowsze dane o bezrobociu
Według najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego w województwie kujawsko-pomorskim w końcu marca 2024 roku w urzędach pracy pozostawało zarejestrowanych 56 239 osób bezrobotnych, tj. o 2,9 proc. (1651 osób) mniej niż w lutym 2024 roku i o 3,2 proc. (1848 osób) mniej niż w marcu 2023 roku. 56,5 proc. ogółu zarejestrowanych bezrobotnych stanowiły kobiety.
CZYTAJ WIĘCEJ: