Tak zwane "martwe dusze" 10 czerwca znikną z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Wydziały komunikacji w poszczególnych miastach i gminach, wraz z Ministerstwem Cyfryzacji planują wykreślić - jak dowiedziała się Interia - ponad 7,1 mln samochodów osobowych. Co jednak jeśli nasze auto znalazło się na takiej liście?
Według informacji podanych przez Ministerstwo Cyfryzacji dokładnie 7 mln 170 tys. aut obejmie decyzja o wygaśnięciu rejestracji. Aby tak się jednak stało muszą zaistnieć równocześnie dwie przesłanki:
- auto nie miało ubezpieczenia OC ani badania technicznego, począwszy od 1.01.2014 roku przez kolejne 10 lat,
- ostatnia decyzja o rejestracji została wydana przed 14 marca 2005 rok.
Przypomnijmy, że wynika to z przepisów ustawy dotyczącej "ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości":
"Wydane przed dniem 14 marca 2005 roku dotyczące pojazdów nieposiadających ważnego okresowego badania technicznego, w stosunku do których ich posiadacze nie dopełnili obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, jeżeli pojazd im podlega, przez okres dłuższy niż 10 lat, przypadający bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy".
Głównym powodem "czyszczenia" państwowych rejestrów jest chęć poprawy zniekształconego wizerunku polskich statystyk samochodowych. Z planów ministerstwa będą wyłączone pojazdy zabytkowe i wolnobieżne. Co warte odnotowania niektóre z gmin już zaczęły publikować listy z rejestracjami aut przeznaczonych do usunięcia z CEPiK-u.
Zgodnie z art. 17 ust. 3 wymienionej ustawy "zawiadomienie o wygaśnięciu decyzji, o której mowa w ust. 1, może odbywać się przez publiczne obwieszczenie". Jak poinformowało Interię MC:
"Już obecnie urzędy zaczęły publikować na swoich stronach podmiotowych takie obwieszczenia. Należy wziąć pod uwagę, że informowanie indywidualne byłoby znacznie utrudnione, bowiem znakomita większość tych pojazdów nie istnieje fizycznie od wielu lat".
W regionie setki tysięcy aut do usunięcia
W toruńskim Urzędzie Miasta także opublikowano komunikat dotyczący wygaśnięcia decyzji o rejestracji aut. Łącznie na liście do skreślenia znalazło się ponad 35 tys. samochodów. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Obsługi Mieszkańców (Referat Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Torunia) pod nr tel. 56-611-88-54 lub 611-88-70 oraz adresem e-mail: wom@um.torun.pl. Podobne obwieszczenie wydał także bydgoski Urząd Miasta. Tu do wykreślenia z systemu CEPiK przewidziano ponad 79 tys. samochodów.
Co jeśli na liście znajdziemy swój numer rejestracyjny pojazdu? MC uspokaja: "Właściciel pojazdu będzie mógł wystąpić z wnioskiem o powtórną rejestrację pojazdu przedstawiając dowód własności pojazdu, zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym, jeżeli pojazd mu podlega oraz dotychczasowy dowód rejestracyjny. Niezbędne jest również zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu".
Resort poinformował także, że właściciele pojazdów, którzy dokonają powtórnej rejestracji, nie będą podlegali karze za brak OC za okres, w którym ubezpieczenie nie było opłacane.
Czytaj także: