Inowrocław na tropie ciepłych wód

Puls Dnia
Biznes Region
Odwierty geotermalne w Inowrocławiu
Fot. UM Inowrocław

Ponad pół kilometra głębokości liczy już odwiert realizowany  przy Zakładzie Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu. Geolodzy wwiercają się ziemię w poszukiwaniu złóż geotermalnych.  


Prac trudno nie zauważyć, bo w miejscu ich prowadzenia, przy Zakładzie Energetyki Cieplnej, w rejonie ulicy Torowej, wnosi się wysoki na 37 metrów maszt wiertniczy. Jak informuje inowrocławski Urząd Miasta: „otwór aktualnie jest na głębokości 553 m. Tempo wiercenia jest uzależnione od twardości warstwy geologicznej. Woda jest odpompowywana i oczyszczana z kamieni, żwiru, itd. Specjalne urządzenia umożliwiają szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy analizują pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw”.


Prace wiertnicze, na zlecenie miasta, wykonuje renomowana firma UOS Drilling, specjalizująca się w różnego typu odwiertach związanych z m.in. z poszukiwaniem złóż gazu ziemnego, ropy naftowej, soli, a  także z wykonywaniem otworów geotermalnych. 

Niedawno miejsce robót wizytował Wojciech Piniewski, pełniący funkcję prezydenta miasta Inowrocławia. Obecni z nim byli także Michał Jaśtak, naczelnik Wydziału Inwestycji, Rozwoju Gospodarczego i Funduszy Europejskich w inowrocławskim Urzędzie Miasta oraz prezes spółki ZEC w  Inowrocławiu, Piotr Pawlak. 


Według założeń, odwiert sięgnąć ma aż 2 km głębokości. Jeśli właściwości geofizyczne złoża – m.in. temperatura wody, ciśnienie, wydajność - okażą się odpowiednie, obecny odwiert badawczy zostanie wykorzystany jako otwór eksploatacyjnych ciepłowni geotermalnej, która zasilać będzie miejski system ciepłowniczy. Inwestycja w całości finansowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowa w tej sprawie podpisana została w sierpniu 2021 roku. Kwota uzyskanego finansowania to 16 mln zł.