Na Konwencie Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego dyskutowano m.in o obowiązującej uchwale antysmogowej

Puls Dnia
Region Raport
Konwent Wójtów Gmin Wiejskich Kujawsko-Pomorskiego
Fot. Facebook Gmina Drzycim

Głównymi tematami XXXXI posiedzenia Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego były ochrona środowiska, inwestycje oraz problemy mieszkańców obszarów wiejskich. Spotkanie miało miejsce w Gminie Drzycim 8 i 9 lutego w Pałacu Jastrzębie. Gośćmi byli marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Michał Sztybel. Gospodarzem posiedzenia był wójt Gminy Drzycim Marian Krywald.

W zjeździe wzięło udział niemal 200 wójtów, burmistrzów oraz innych przedstawicieli gmin. Podkreślali oni, że rozwój infrastruktury drogowej, komunikacji i inwestycje oraz rozbudowa kanalizacji, to obszary działań, których najbardziej oczekują mieszkańcy od swoich włodarzy.

Zebrani wysłuchali wystąpień na następujące tematy:

  • uchwała antysmogowa - dobro czy zło?,
  • lokalne grupy działania województwa kujawsko-pomorskiego - wyzwania i perspektywy trójsektorowych partnerstw w okresie 2024-2027,
  • harmonogram naboru wniosków na dofinansowanie projektów dla programu Fundusze Europejskie dla Kujawsko-Pomorskiego 2021,
  • bieżące informacje dotyczące Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich,
  • zasady przygotowania skutecznej kampanii wyborczej,
  • programy realizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu,
  • rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych,
  • bank Gospodarstwa Krajowego - informacje na temat Programu Inwestycji Strategicznych "Polskiego Ładu".


Uchwała antysmogowa

Podczas spotkania rozmawiano o obowiązującej uchwale antysmogowej. W Kujawsko-Pomorskiem od stycznia obowiązuje zakaz używania tzw. kopciuchów, czyli pozaklasowych kotłów grzewczych. Jest to jedno z ośmiu województw, w których nie wolno już w nich palić. W naszym województwie do wymiany jest jeszcze około 120 tys. kopciuchów. O tym problemie piszemy TUTAJ. Wielu lokalnych polityków i samorządowców postuluje wydłużenie okresu używania tego typu pieców.

- Wnioskujemy jako konwent, żeby wydłużyć ten okres do pięciu lat – mówi Jacek Brygman, przewodniczący Konwentu, wójt gminy Cekcyn. - Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie eksploatacja tych pieców z substancjami szkodliwymi. Jest to duży problem i potrzebujemy jeszcze kilku lat.


Problemy z azbestem

Rozmawiano także na temat utylizacji azbestu, który wciąż znajduje się na wielu budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Azbest i wszystkie jego wyroby muszą zostać usunięte do 2032 roku.

- Jest bardzo mało wniosków na zbiórkę i utylizację azbestu, w granicach 15-20 rocznie – mówił Marcin Paczkowski, wójt gminy Dąbrowa Biskupia. - Powinno ich być więcej. Mieszkańcy cały czas mówią, że nie mają środków finansowych na zmianę pokrycia dachowego, i to jest największym problemem.


Konwent Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Konwent został powołany do życia 31 sierpnia 2007 roku jako forum wymiany doświadczeń oraz wypracowania opinii i stanowisk w sprawach dotyczących gmin wiejskich. Jego członkami są wójtowie gmin wiejskich i burmistrzowie gmin miejsko-wiejskich. Władze wybierane są na czteroletnią kadencję. Rolę sekretariatu Konwentu Wójtów pełni urząd gminy podległy Przewodniczącemu Konwentu. Obecnie jego przewodniczącym jest wójt Cekcyna Jacek Brygman. W kadencji 2019-2023 obsługę Konwentu zapewnia Urząd Gminy w Cekcynie.