Kampania wyborcza na uczelniach w regionie w pełni. Będzie dwóch nowych rektorów

Region Raport
Biznes Ludzie
#
Fot. Magdalena Sikorska-Cupa / UKW Bydgoszcz

Najbliższe miesiące będą stały nie tylko pod znakiem wyborów samorządowych, ale także elekcji na najwyższe stanowiska w uczelniach publicznych w naszym województwie. Kto zabiega o fotele rektorów?

 

W myśl ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce od 2008 roku kadencja rektora uczelni publicznej trwa 4 lata i rozpoczyna się 1 września roku, w którym został wybrany. Oznacza to, że w najbliższym czasie wybory czekają Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Politechnikę Bydgoską. Co ważne, rektor nie może sprawować funkcji dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.

 

Nowy rektor na UKW

Dobiega końca druga kadencja prof. dr hab. Jacka Woźnego, który rządzi na bydgoskim UKW od 2016 roku. Oznacza to, że historyk i archeolog nie może ubiegać się o reelekcję. Oznacza to, że uczelnia od 1 września będzie miała nowego rektora. Senat UKW wybrał też 37-osobową komisję wyborczą.

Do walki o fotel po dotychczasowym rektorze stanie trzech kandydatów, a będą to: dr hab. Artur Laska, prof. dr hab. Jarosław Burczyk oraz prof. dr hab. Bernard Mendlik.

Dr hab. Artur Laska rocznikowo ma 46 lat i od 2019 roku jest dziekanem Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Z wykształcenia Laska jest politologiem oraz doktorem nauk społecznych. Na UKW pracuje od 2002 roku, kiedy to zaczynał jako asystent w Instytucie Nauk Politycznych, następnie od 2009 do 2019 roku był adiunktem w Zakładzie Teorii Polityki, a od 2019 r. jest profesorem uczelni w Katedrze Teorii Polityki i Zarządzenia Sferą Publiczną.

Prof. dr hab. Jarosław Burczyk skończy w tym roku 60 lat. Od 2016 roku pełnił funkcję prorektora do spraw nauki, co oznacza, że jest on bliskim współpracownikiem obecnego rektora prof. dr hab. Jacka Woźnego. Burczyk w 1987 roku ukończył studia na UMK. Pięć lat później, bo w 1992 roku uzyskał doktorat z biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie również się habilitował w 1999 roku. Tytuł profesora uzyskał w 2005 roku. Specjalizacją prof. dr hab. Jarosława Burczyka jest genetyka populacyjna. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. dr hab. Bernard Mendlik skończy w tym roku 58 lat i jest dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Mendlik to także dyrygent, który głównie pracuje z Chórem Akademickim UKW w Bydgoszczy. Kandydat na rektora UKW posiada wiele nagród i wyróżnień z międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. W latach 1989-1999 pracował jako asystent w Wyższej Szkole Pedagogicznej, zaś w latach 1999-2008 był adiunktem na UKW. W 2014 roku został profesorem zwyczajnym UKW.

 

Jeden kandydat na Politechnice Bydgoskiej

Na Politechnice Bydgoskiej o drugą kadencję zawalczy prof. dr inż. Marek Adamski, który jest jedynym kandydatem. Obecny rektor PB rocznikowo ma 47 lat. Z wykształcenia Adamski jest zootechnikiem oraz profesorem nauk rolniczych. Profesurę uzyskał w 2017 roku. W latach 2016-2020 prof. dr inż. Marek Adamski był dziekanem Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego (obecnie PB). Pierwsze zebranie wyborcze Uczelnianej Komisji Wyborczej ma się odbyć 6 marca.

 

Zmiany na UMK

Na temat wyborów na UMK pisaliśmy wcześniej. Najpierw o zgłoszeniu dwóch kandydatur (TUTAJ), a następnie o dacie spotkania wyborczego (WIĘCEJ TUTAJ), które wyznaczono na 12 marca.

O reelekcję nie będzie zabiegał prof. dr hab. Andrzej Sokala. Do walki o fotel staną były rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota - obecny prodziekan do spraw nauki.

 

Kto może zostać rektorem?

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rektorem może zostać osoba, która posiada minimum tytuł doktora. W przypadku uczelni publicznych rektora większością bezwzględną wybiera kolegium elektorów. Osoba wybrana albo powołana do pełnienia funkcji rektora jest zatrudniana w uczelni jako podstawowym miejscu pracy w rozumieniu ustawy nie później niż z dniem rozpoczęcia kadencji.