Były rektor UMK ponownie chce rządzić uczelnią. Jest już dwóch kandydatów

Region Raport
Biznes Opinie
#
Fot. Bartosz Fryckowski

We wrześniu dobiegnie końca pierwsza kadencja rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. dr hab. Andrzeja Sokali. Chociaż urzędujący rektor nie będzie startował w wyborach, to wiadomo, że w walce o fotel wystartuje conajmniej dwóch kandydatów - były rektor prof. dr hab. Andrzej Tretyn oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota.

 

Prof. dr hab. Andrzej Sokala został wybrany na rektora UMK w 12 marca 2020 roku, a więc pierwszego dnia po przerwaniu nauki na uczelni związku z I falą COVID-19.  Doświadczony prawnik był jedynym kandydatem na urząd - z grona 199 obecnych elektorów za Sokalą głosowało 182. Tym samym dotychczasowy prorektor do spraw studenckich i polityki kadrowej zastąpił na stanowisku prof. dr hab. Andrzeja Tretyna, który był rektorem przez dwie kadencje.

Zgodnie ze statutem UMK rektor jest wybierany na cztery lata i jego kadencja rozpoczyna się 1 września roku, w którym został wybrany. Ta sama osoba nie może być rektorem dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje. Co oznacza, że prof. Andrzej Sokala będzie na swoim stanowisku do końca sierpnia przyszłego roku i może ubiegać się o reelekcję, jednak nie skorzysta z tej opcji i nie będzie kandydował na urząd rektora. Wybory na UMK odbędą się w marcu 2024.

Prof. Andrzej Sokala ma 68 lat i jest prawnikiem specjalizującym się w prawie rzymskim oraz wyborczym. Z UMK jest związany od 1974 roku, kiedy to rozpoczął studia na toruńskiej uczelni.

 

Były rektor chce wrócić na stanowisko

Swój start w wyborach w liście do społeczności akademickiej wysłanym 21 listopada zapowiedział prof. dr hab. Andrzej Tretyn. Biolog kierował toruńską uczelnią w latach 2012-2020, a więc zgodnie ze statutem nie mógł kandydować w 2020 roku. Prof. Tretyn w swoim liście zwraca uwagę na fakt, że za jego rządów UMK zostało uczelnią badawczą oraz zrealizowano duże akademickie inwestycje.

Były rektor podkreślił także, że rozszerzanie gamy kierunków w ofercie UMK to efekt jego pracy. - Mimo tak licznych wyzwań zawsze w centrum mojej uwagi była kwestia nowoczesnego, praktycznego i powiązanego z badaniami kształcenia. To między innymi dzięki moim staraniom możecie dziś studiować na UMK psychologię, weterynarię czy kierunki związane ze sportem - napisał prof. Tretyn.

68-latek w liście zaprezentował też swoje kandydatury na prorektorów. I tak za kontakty międzynarodowe miałaby odpowiadać dr hab. Magdalena Barwiołek, prorektorem ds. nauki w przypadku wyboru prof. Tretyna zostałby dr hab. Adam Kola, sfera promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym przypadłaby dr hab. Joannie Kucharzewskiej, za finanse i politykę kadrową miałby odpowiadać dr. hab Radosław Sojak, a za kontakty z samorządem studenckim Monika Wałachowska. Osoba odpowiedzialna za Collegium Medicum UMK jest przedstawiana po wyborach.

Na końcu listu prof. Tretyn przedstawił też swoje priorytety. - Nasz Uniwersytet zasługuje na wsłuchanie się w potrzeby wspólnoty akademickiej, odbudowę dobrych i sprawdzonych praktyk akademickiej autonomii i zarządzanie prowadzone w atmosferze życzliwego dialogu.

Prof. Tretyn jest biologiem i specjalistą od w zakresie biologii komórki, cytofizjologii, elektrofizjologii i fotomorfogenezie roślin, a także w biotechnologii medycznej i molekularnej cytofizjologii roślin. Z UMK jest związany od 1974 roku, kiedy to rozpoczął studia.

 

Pierwszym kandydatem był obecny prorektor

Prof. Tretyn nie był pierwszym kandydatem, który zapowiedział swój start w marcowych wyborach. Uprzedził go prof. dr hab. Wojciech Wysota. Aktualny prorektor ds. nauki list do społeczności akademickiej wystosował 7 listopada. W komunikacie zaprezentował konkretne cele i priorytety, które przed sobą stawia.

- Moim celem jest rozwój Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jako nowoczesnej, zrównoważonej Uczelni badawczej i dydaktycznej, uwzględniającej najnowsze wyzwania europejskiego i światowego  szkolnictwa wyższego, Uczelni zorientowanej na wysoką jakość badań naukowych prowadzonych we współpracy międzynarodowej, Uczelni spełniającej wysokie standardy jakości kształcenia opartego na wiedzy, Uczelni dostępnej i przyjaznej dla całej społeczności uniwersyteckiej - napisał prof. Wysota.

64-letni kandydat zaprezentował swoich prorektorów. We wskazanym przez niego gronie znaleźli się prof. Aldona Glińska-Neweś kandydatka na prorektorkę ds. współpracy z otoczeniem-społeczno-gospodarczym, prof. Ireneusz Grabowski kandydat na prorektora ds. nauki, prof. Przemysław Nehring, kandydat na prorektora ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju uczelni, prof. Stanisław Roszak kandydat na prorektora ds. kształcenia, prof. Beata Przyborowska kandydatka na prorektorkę ds. studentów i doktorantów.

Prof. Wysota na co dzień pracuje w Katedrze Geologii i Hydrologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK. W swoim dorobku posiada 239 publikacji. Jego główne obszary zainteresowań to: geologia i geomorfologia glacjalna, geologia czwartorzędu, sedymentologia glacjalna, kartowanie geologiczne i geomorfologiczne. Z UMK jest związany od

Na ten moment nie wiadomo ilu finalnie będzie kandydatów na stanowisko rektora UMK.

 

Kadencja rektora UKW również dobiega końca

Do końca sierpnia 2023 trwa kadencja rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którym obecnie jest prof. dr hab. Jacek Woźny. Historyk stoi na czele bydgoskiej uczelni od 2016 roku. Na wiosnę odbędą się wybory. Na ten moment nie ma oficjalnych kandydatur na to stanowisko.

 

Kto może zostać rektorem?

Zgodnie z ustawą o Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce rektorem może zostać osoba, która posiada minimum tytuł doktora. W przypadku uczelni publicznych rektora większością bezwględną wybiera kolegium elektorów. Osoba wybrana albo powołana do pełnienia funkcji rektora jest zatrudniana w uczelni jako podstawowym miejscu pracy w rozumieniu ustawy nie później niż z dniem rozpoczęcia kadencji.