Sukcesy bydgoskiej PESY. Kto wygra bitwę o rynek wodorowej kolei?

Puls Dnia
Biznes Region
Lokomotywa wodorowa PESY
Fot. Materiały prasowe ORLEN

Dobre wiadomości dla bydgoskiej PESY. Z Rumunii  przyszła informacja, że tamtejsza Krajowa Rada Rozstrzygania Sporów odrzuciła odwołanie francuskiego koncernu Alstom, który zakwestionował wygraną PESY w przetargu na dostawę 20 elektrycznych zestawów trakcyjnych do połączeń Inter-Regio. To bardzo zbliża bydgoską  firmę do podpisania kontraktu. Tymczasem całkiem blisko, bo w Inowrocławiu pomyślnie zakończyły się testy lokomotywy wodorowej – chluby bydgoskich zakładów.   
    
Bitwa o Rumunię… 

Na rynku rumuńskim PESA  walczy o dwa ważne zamówienia na duże dostawy pociągów. Oba przetargi, organizowane przez rządową agencję  modernizacji transportu kolejowego (ARF), polska firma wygrała. Do przejścia pozostały jednak procedury odwoławcze. I tu jest pierwszy sukces: w środę 15 listopada, rumuńska Krajowa Rada Rozstrzygania Sporów (CNSC) odrzuciła odwołanie Alstomu od wyniku przetargu na dostawę 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla połączeń Inter-Regio z 15-letnim utrzymaniem z opcjami na dodatkowe 9 sztuk i kolejne 15 lat utrzymania.

Do rozstrzygnięcia pozostaje sprawa postępowania na znacznie większe zamówienie: 62 elektrycznych zespołów trakcyjnych z utrzymaniem na 15 lat i opcją utrzymania na kolejne 15 lat do połączeń regionalnych. Jak już informowaliśmy w kujawy-pomorze.info, pojazdy dla Rumunii będą oparte na konstrukcji zestawów typu  Pesa 655-3  zamówionych przez prywatnego przewoźnika z Czech - firmę  RegioJet.

https://kujawy-pomorze.info/artykuly/sukcesy-bydgoskiej-pesy-na-rumunskim-rynku


…i walka o wodór


Tymczasem w naszym regionie, w Inowrocławiu – na terenie bocznicy kolejowej Grupy Ciech przeprowadzone zostały niedawno testy pierwszej polskiej lokomotywy z napędem wodorowym, czyli słynnej już SM42-6dn.  Maszyna z PESY, decyzją Urzędu Transportu Kolejowego z 6 czerwca, uzyskała homologację. Ma już także właściciela: lokomotywa zakupiona została przez ORLEN i pracować będzie w kolejowych centrach logistycznych naftowego potentata. 
– Mamy dwa powody do satysfakcji: po pierwsze kolejny klient jest zainteresowany naszą SM42-6Dn, a po drugie na testach na bocznicy w Inowrocławiu lokomotywa, w ramach normalnej pracy manewrowej, pociągnęła z prędkością 10 km/h 43 wagonowym składem z bruttem powyżej 2 200 ton w jeździe ciągłej, potwierdzając swoje wysokie parametry eksploatacyjne – wyjaśnia Maciej Grześkowiak, dyrektor ds. projektów strategicznych i komunikacji w PESIE, cytowany przez branżowy portal rynek-kolejowy.pl.


Polska, Francja, Niemcy

Co ciekawe, pojedynek PESY z Alstomem rozgrywa się nie tylko w Rumunii, ale też na  krajowym  podwórku i dotyczy także rynku pojazdów wodorowych. We wrześniu 2022 roku, podczas targów kolejowych w Berlinie, Józef Węgrecki wiceprezes PKN ORLEN i Krzysztof Zdziarski, prezes PESY podpisali porozumienie o współpracy strategicznej przy tworzeniu oferty transportu opartego na technologii wodorowej. ORLEN zająć się ma dostawami paliwa wodorowego oraz stworzeniem infrastruktury do jego transportu i tankowania. PESA ma dostarczyć sprzęt jeżdżący, czyli lokomotyw manewrowe oraz pociągi pasażerskie. W ten sposób powstanie wspólna, kompleksowa oferta zeroemisyjnego transportu kolejowego: pasażerskiego - dla organizatorów transportu publicznego i cargo -  dla operatorów centrów logistycznych, terminali przeładunkowych, czy portów.


Tymczasem w czerwcu tego roku bardzo podobne porozumienie podpisali Sławomir Cyza, prezes i dyrektor zarządzający Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich oraz Jacek Cichosz, prezes Air Products Poland -  polskiej spółki Air Products, wielkiego amerykańskiego koncernu specjalizującego się w dostawach gazów. Także w tym przypadku powstać ma kompleksowa oferta transportu wodorowego. I to poważna: Air Products zajmuje się min. dostawą wodoru do autobusów wodorowych, Alstom pochwalić się może z kolei pierwszymi na świecie pasażerskimi pociągami wodorowym Coradia iLint, które od lata zeszłego roku kursują na trasach regionalnych w Dolnej Saksonii, w rejonie Cuxhaven-Bremerhaven-Buxtehude- Bremervörde.    

Kto wygra bitwa o wodorową kolej w Polsce? To się może rozstrzygnąć w ciągu najbliższych lat.