Jak zwykle w czasie wakacji powraca problem zwolnień lekarskich wystawianych osobom, które przebywają na urlopie wypoczynkowym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca tu uwagę na jeden istotny szczegół – obowiązek informowania o miejscu naszego pobytu podczas zwolnienia. Jeśli nie dopełnimy pewnych formalności, możemy mieć problemy.
Zwłaszcza, ze prawidłowość wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny jest coraz częściej kontrolowana. A zwolnień podczas urlopów dotyczy jedna z ważnych zasad: pracodawca i ZUS muszą wiedzieć, gdzie chory przebywa w trakcie e-ZLA. Np. jeżeli bydgoszczanin zachoruje we Władysławowie czy Karpaczu, musi poinformować, gdzie dokładnie będzie chorował - w Bydgoszczy czy w miejscu, w którym urlopuje.
3 dni na informację
Jak informuje ZUS, każdy ubezpieczony ma obowiązek informowania o zmianie swojego miejsca pobytu w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Na powiadomienie ZUS-u i pracodawcy są 3 dni i trzeba o tym obowiązku pamiętać.
- Choroba czy uraz podczas urlopu może przytrafić się każdemu. Warto zadbać o to, by lekarz wystawił zwolnienie na adres, pod którym rzeczywiście będziemy przebywać w trakcie rekonwalescencji – mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego - Adres pobytu może być inny niż zamieszkania, zameldowania czy adres, który figuruje w naszej dokumentacji medycznej. Zdarza się, że w trakcie zwolnienia potrzebujemy opieki innych osób i dlatego na czas kuracji przenosimy się do rodziny.
Jak podkreśla Krystyna Michałek:
jeśli w czasie niezdolności do pracy ubezpieczony będzie przebywać w innym miejscu niż to, które wyświetli się w systemie lekarzowi lub asystentowi medycznemu, gdy będzie wystawiać elektroniczne zwolnienie lekarskie, to trzeba podać właściwy adres, pod którym chory będzie przebywał.
- Z kW przypadku zmiany miejsca pobytu w trakcie zwolnienia, należy w ciągu 3 dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS (formularz ZZD)
Adres podczas kontroli
Właściwy adres, pod którym przebywa chory, to także ważna sprawa podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby (pod wskazany adres na zwolnieniu lekarskim może trafić korespondencja z ZUS, wzywająca na badanie do lekarza orzecznika, a w przypadku niestawienia się na taką kontrolę, zasiłek chorobowy zostaje wstrzymany od następnego dnia po wyznaczonej dacie badania).
Najważniejsze jednak, by nikt z pracowników nie musiał szukać porady lekarskiej podczas urlopu – szczególnie w miejscowościach turystycznych. Jak wiadomo z dostaniem się tam do lekarza bywa zwykle trudniej, niż w naszym miejscu zamieszkania.