Związek Województw o ochronie dzieci i przyszłości UE - z udziałem kujawsko-pomorskich samorządowców

Puls Dnia
Region Raport
Związek Województw RP
Fot. UMWK-P

Jak skutecznie pomagać dzieciom narażonym na różnego typy problemy społeczne – zagrożonych marginalizacją czy np. dotkniętych niepełnosprawnością – to jeden z tematów zgromadzenia ogólnego Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej. Do spotkania doszło w ostatni piątek 12 stycznia w Kołobrzegu, a nasz region reprezentowali w nim przewodniczący sejmiku Elżbieta Piniewska, marszałek województwa Piotr Całbecki oraz radni: Jacek  Gajewski i Paweł Zgórzyński.        

Jak informuje biuro prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego,  rozmawiano m.in. o sytuacji dzieci zagrożonych marginalizacją, niepełnosprawnych, wywodzących się z grup mniejszościowych i środowisk imigranckich. Podczas posiedzenia odbyła się uroczystość podpisania protokołu ustaleń z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Dokument dotyczy działań na rzecz poprawy dostępu do edukacji, wsparcia edukacji włączającej i środków antydyskryminacyjnych oraz wsparcia psychospołecznego.

Jak przekazała nam przewodnicząca Sejmiku, Elżbieta Piniewska, współpraca z UNICEF dotyczyć może takich obszarów jak: 

  • ulepszanie systemów kształcenia (m.in. podnoszenie kwalifikacji nauczycieli, rozwój umiejętności niezbędnych do wejścia na rynek pracy),
  • integracja społeczna (m.in. integracja uchodźców, np. obywateli Ukrainy, czy społeczności marginalizowanych, jak. np. Romowie),
  • kwestie zdrowia (np. promocja karmienia piersią, zdrowa dieta, szczepienia, higiena psychiczna),
  • dzieci i polityka społeczna (m.in. przeciwdziałanie  przemocy, wspieranie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej, podnoszenie kwalifikacji pracowników socjalnych i asystentów rodzinnych).

Podczas kołobrzeskiego spotkania samorządowcy dyskutowali także o polityce  spójności Unii Europejskiej po roku 2027, czyli po zakończeniu obecnej perspektywy finansowej, oraz o tym, jak samorządy województw mają sobie radzić ze zmianami klimatycznymi. 
 

W imieniu województw 
 

Związek Województw RP powstał w roku 2020, jest dobrowolną organizacją grupującą polskie regiony. Cele ZWRP to obrona wspólnych interesów województw, reprezentowanie punktu widzenia regionalnych samorządów w procesie legislacyjnym i w kontaktach z władzą centralną oraz – szerzej- wspieranie idei samorządu terytorialnego. Przedstawiciele ZWRP działają m.in. w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Komitecie Regionów UE. 


Zgromadzenia ogólne Związku zwoływane są co pół roku i  gromadzą 64 przedstawicieli 16 województw, reprezentowanych przez marszałka, przewodniczącego sejmiku i dwóch radnych. Aktualnie, prezesem zarządu związku jest Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodnio-pomorskiego i gospodarz zeszłotygodniowego spotkania w Kołobrzegu.   


Warto dodać, że przedstawiciele naszego województwa uczestniczą także w pracach komisjach merytorycznych ZWRP:

  • Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - w Komisji Nauki,  Edukacji i Sportu,
  • Monika Walecka-Golasz, dyrektor Departamentu Realizacji Projektów Unijnych -  w Komisji Finansów,
  • Adam Stańczyk, dyrektor Departamentu Planowania, Rozwoju i Innowacji UMWK-P  - w Komisji ds. Infrastruktury,  
  • Jerzy Janczarski, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa  Narodowego UMWK-P  w Komisji  Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • Elżbieta Siemiątkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWK-P w Komisji Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa,
  • Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia  UMWK-P w Komisji Ochrony Zdrowia
  • Wiesław Czarnecki, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Geodezji UMWK-P w Komisji ds. Żywności