Zmiany w „polskiej stolicy NATO”. Generał Norbert Wagner, dowódca JFTC, odchodzi na emeryturę

Region Raport
Biznes Ludzie
Autor
jftc
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Od dwóch dekad Bydgoszcz nazywana jest polską stolicą NATO. Tym symbolicznym momentem było otwarcie w 2004 roku Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC). Teraz w naszej stolicy NATO zajdą zmiany - w Pałacu Dąmbskich  w Toruniu uroczyście pożegnano dowódcę JFTC w Bydgoszczy, generała dywizji Norberta Wagnera. Generał po 43 latach służby w wojsku i trzech latach dowodzenia JFTC przechodzi na emeryturę. 

- To bardzo kompetentny dowódca, któremu przyszło prowadzić Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre – JFTC) w niełatwych czasach. Pracował, abyśmy mogli żyć bezpiecznie – mówił podczas pożegnania marszałek Piotr Całbecki.

Co to jest JFTC?

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) NATO to istotny element sieci szkoleniowej Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji NATO. Pięć lat po rozpoczęciu funkcjonowania w Bydgoszczy, JFTC przeniosło się do nowego obiektu, wyposażonego w zaawansowane systemy informatyczne.

JFTC przygotowuje i prowadzi ćwiczenia dla dowództw Sojuszu i dowództw narodowych, w tym dowództw szczebla operacyjnego. Pracuje w nim 170 osób – wojskowych oraz pracowników cywilnych - z 22 państw NATO, a także z jednego państwa zrzeszonego w Partnerstwie dla Pokoju, czyli z Gruzji.

Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO  to zaledwie jedno z dwóch centrów szkoleniowych Sił Sojuszniczych na świecie (drugie umiejscowiono w Stavanger w Norwegii). Oba centra szkolenia, wraz z Joint Analysis and Lessons Learned Centre w Lizbonie w Portugalii, tworzą sieć szkoleniową Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji.
Przypomnijmy, że Rada Miasta Bydgoszczy ogłosiła rok 2024 „Rokiem NATO i JFTC”.

Kim jest generał Norbert Wagner?

Generał dywizji Norbert Wagner w 2021 roku objął dowództwo nad Centrum Szkolenia Sił Połączonych. Jest oficerem niemieckiej Bundeswehry, w której służy od 1981 roku. Pracował m.in. w niemieckim Ministerstwie Obrony, był również szefem zespołu doradczo-łącznikowego misji NATO w Kosowie. Stał także na czele Dowództwa Szkolenia Wojsk Lądowych niemieckiej armii w Lipsku. W kujawsko-pomorskim pożegnaniu dowódcy JFTC wzięła również udział jego najbliższa rodzina – żona Barbara i syn Peter.

Podczas pożegnania generał dostał liczne wyrazy sympatii, otrzymał też reprint dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.

Nie tylko JFTC

JFTC to nie jedyna struktura NATO w Bydgoszczy. Siedziby mają tu także: 3. Batalion Łączności NATO, Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO, Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO. Planowane jest dodatkowo utworzenie w Bydgoszczy Połączonego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JATEC).

Dodajmy, że międzynarodowa grupa wojskowych i pracowników cywilnych jest bardzo widoczna w codziennym życiu miasta - odbywają się liczne imprezy, a dowódcy czy żołnierze obecni są na regionalnych czy miejskich imprezach.
 

W artykule wykorzystano materiały Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego