Drogi powiatowe i rynek pracy – m.in. o tych tematach poruszanych na dzisiejszej sesji sejmiku kujawsko-pomorskiego pisaliśmy TUTAJ. Dalsze obrady zdominował budżet i historia.
Pomoc osobom z niepełnosprawnościami i rozwój sportu
Radni województwa zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji "Programu działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami dla województwa kujawsko-pomorskiego do 2030 roku – Równe szanse 2030+". Wiodącym celem programu jest wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnościami, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz zwiększenie ich aktywności zawodowej, celem zdobycia samodzielności życiowej oraz niezależności ekonomicznej. Celem programu jest realizacja działań, mających podnieść jakość życia osób dotkniętych niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, opiekunów. Ważną kwestią jest adaptacja środowiska do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, szeroko pojęta dostępność infrastrukturalna oraz uwrażliwienie społeczne na potrzeby drugiego człowieka.
Radni sejmiku wysłuchali informacji o zawartych umowach na realizację w 2024 roku w celu tworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi sportu. W tym czasie w ramach ogłoszonych konkursów złożono 182 oferty, z czego do realizacji wybrano 153 i przyznano dofinansowanie w łącznej kwocie 5 mln 282 tys. zł. Do 31 grudnia kluby wykorzystały środki w wys. 5 mln 266 tys. zł. Finansowanie dotyczyło stypendiów sportowych, realizacji programów szkolenia sportowego dla dzieci i młodzieży oraz projektu Kujawy-Pomorze Team.
Zmiany budżetowe
Sejmik województwa zaakceptował uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2025-2042 oraz uchwały w sprawie zmiany budżetu województwa na rok 2025.
- Zwiększamy dochody o 14,6 miliona złotych - powiedział skarbnik Paweł Adamczyk. - Najistotniejsze zwiększenie dotyczy środków europejskich o 10,2 miliona złotych. Jeżeli chodzi o stronę wydatkową, następuje zwiększenie o 108 milionów złotych. Najistotniejsze zmiany, które dotyczą strony wydatkowej - w pozostałych zadaniach zwiększamy o 15,5 miliona złotych. W ich ramach najistotniejsze zmiany dotyczą zwiększenie środków o 2,3 miliona złotych na Rok Ludzi Nauki Kujaw i Pomorza, Rok Dzieci i Młodzieży o 1,2 miliona złotych. Zmiana dotyczy zwiększenia środków o 4,6 miliona złotych na Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w ramach wydatków bieżących. Kolejna grupa wydatków to zakup akcji za 6 milionów złotych. Jest to podwyższenie kapitału spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. Co roku dokonujemy zwiększenia w związku z realizacją pewnych zadań medycznych przez tę spółkę. Jeżeli chodzi o inwestycje wieloletnie, inwestycje jednoroczne następuje zwiększenie łącznie o 78 milionów złotych. Najistotniejsze zmiany, bo prawie o 61 milionów złotych dotyczą dróg wojewódzkich, w tym między innymi na modernizację dróg wojewódzkich 34 miliona złotych, na modernizację dróg kluczowych 15 milionów złotych. Pozostałe zmiany dotyczą zwiększenia o 7,7 miliona złotych w ramach projektów Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. W wyniku tego dokonujemy również uaktualnienia wartości zadań w zakresie wieloletniej prognozy finansowej.
Skarbnik Paweł Adamczyk podkreślił, że najważniejsza zmianą jest zwiększenie wartości Filharmonii Pomorskiej. W związku z tym, że Filharmonia uzyskała dofinansowanie w ramach Fenixa 49 milionów złotych, istnieje konieczność zwiększenia ogólnej wartości zadania o 30 milionów złotych. Konieczne jest uaktualnienie wartości do wartości złożonego wniosku. Wkład własny do rozbudowy Filharmonii będzie wynosił prawie 330 milionów złotych i zabezpieczy w pełnej wysokości wkład. Istotna zmiana w wieloletniej prognozie finansowej dotyczy Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce, by można było ogłosić postępowanie przetargowe na tę imprezę.
4,5 mln złotych na drogi
Sejmik postanowił wesprzeć przebudowę drogi 1701C Działowo - Stanisławki w powiecie wąbrzeskim, drogi 1632C Lisewo - Mgoszcz w powiecie chełmińskim oraz przebudowę ul. Słuchajskiej w Golubiu-Dobrzyniu. Łączna kwota dofinansowania to ponad 4,5 mln złotych.
1000 lat historii
Sejmik zaakceptował projekt apelu radnych Trzeciej Drogi i PSL w sprawie uczczenia tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.