- Kończy się pierwsza kadencja, a ponieważ życie nie znosi próżni, dziękując państwu, którzy pracowali w radzie pierwszej kadencji, powołujemy radę drugiej kadencji. Pochodzicie z różnych obszarów życia publicznego, macie państwo swoje doświadczenia i w tej radzie te doświadczenia się sumują – mówił wicemarszałek Zbigniew Ostrowski na dzisiejszej (środa, 2 kwietnia) uroczystości wręczenia nominacji członkom Rady Konsultacyjnej ds. Ochrony Konsumentów przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Przyznam, że duże wrażenie zrobił na mnie zakres spraw, którymi się państwo zajmujecie. Żyjemy w świecie, który bardzo się zmienia, w świecie niebezpiecznym, wystawieni jesteśmy na działania złych ludzi i odbywa się to także w przestrzeni konsumenckiej - dodał wicemarszałek.
Rada działa od października 2020 roku. Jest organem opiniodawczym i doradczym w sprawach związanych z ochroną praw konsumenckich, działa na poziomie wojewódzkim. Służyć ma między innymi koordynacji działań, konsultacjom, także wymianie informacji o niedozwolonych praktykach.
- Chyba największy osiągnięciem rady jest wymiana informacji. Dużym atutem rady jest także to, że to zespół interdyscyplinarny. Mamy przedstawicieli nauki, organów ścigania, inspekcji handlowej, sanitarnej, samorządowców. Satysfakcjonujące jest również i to, że mieliśmy możliwość występowania do przedsiębiorców, gdy w naszej ocenie zachodziło podejrzenie stosowania praktyk, nie tyle nawet niezgodnych z przepisami, co nieetycznych. Z niektórymi tematami dotyczącymi ochrony interesów konsumentów występowaliśmy także do marszałka i efekty tych działań były – podsumowuje w rozmowie z portalem kujawy-pomorze.info Bożena Sawicka, rzeczniczka konsumentów w Toruniu i zarazem przewodnicząca Rady pierwszej kadencji.
A na co dziś najczęściej skarżą się konsumenci? - Branża e-commerce, która rozwija się niezwykle intensywnie, rynek związany ze sprzedażą w internecie, także reklama w sieci, możliwości reklamowania towarów, czyli kwestie, które nie do końca są jeszcze uregulowane - to dziś najczęstsze problemy – dodaje Bożena Sawicka.
Radę Konsultacyjną ds. Ochrony Konsumentów II kadencji tworzą:
- Katarzyna Lubańska, wiceprzewodnicząca Sejmiku wojewódzkiego,
- Sławomir Kopyść, przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku,
- Milena Skopińska, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,
- Barbara Ptaszyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia w Departamencie Zdrowia Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,
- Beata Tyburska-Myrta, kierownik Biura ds. Usług Turystycznych w Departamencie Sportu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu,
- Sylwia Stecyk, zastępca dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu,
- Tomasz Sypniewski, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy,
- Krzysztof Lehmann, zastępca dyrektora Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Bydgoszczy,
- Podkomisarz Adam Kumkowski, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy,
- Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy,
- Michał Marszelewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
- Anna Dolewska, Miejski Rzecznik Konsumentów w Bydgoszczy,
- Marcin Mielnicki, Miejski Rzecznik Konsumentów w Grudziądzu,
- Bożena Sawicka, Miejski Rzecznik Konsumentów w Toruniu,
- Krystyna Watkowska, miejski rzecznik konsumentów we Włocławku