Zajezdnia do remontu, a dla pasażerów nowe tramwaje. Co jeszcze planują władze Grudziądza w związku z rozbudową komunikacji miejskiej?

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. Mariusz Załuski

Moderusy Beta z częściowo niską podłogą wyjechały na grudziądzkie torowiska w ubiegłym roku. Miasto chce jednak uzupełnić swój tabor tramwajowy o dodatkowe trzy pojazdy całkowicie niskopodłogowe. To byłaby nie lada nowość w tutejszej komunikacji miejskiej. Na tym jednak nie koniec planów inwestycyjnych. 

 

Projekt miałby zostać sfinansowany z nowej perspektywy unijnej na lata 2021 - 2027, a konkretniej z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Pieniądze z tzw. ZIT-u powinny wystarczyć na zakup trzech nowych tramwajów oraz modernizację układu torowego przy dworcu.

– Obecnie Spółka (MZK Grudziądz - przyp. red.) opracowuje zapisy SWZ ze szczegółowym opisem przedmiotu zamówienia. Chcemy stworzyć warunki udziału i parametry, które pozwolą z jednej strony na zachowanie zasady konkurencyjności i z drugiej strony będą umożliwiały eksploatację wagonów w naszym mieście. Dopuszczać będziemy tak częściowo niską podłogę (czyli rozwiązanie zastosowane w tramwajach zamówionych przez gminę-miasto Grudziądz), jak i wagony niskopodłogowe. Będzie to niewątpliwie ważny parametr, który będzie brany pod uwagę. Będą to musiały być tramwaje o długości zbliżonej do obecnie eksploatowanych składów jednoprzestrzennych – tłumaczy dla portalu transport-publiczny, Karol Piernicki, rzecznik prezydenta miasta Grudziądza.

Przypomnijmy, że miejski tabor tramwajowy nie posiada obecnie żadnych pojazdów szynowych w pełni niskopodłogowych. Projekt zakupy trzech nowych tramwajów ma być realizowany między pierwszym kwartałem 2024 a czwartym kwartałem 2026 roku. "Jego szacunkowa wartość to niecałe 9,123 mln euro, z czego około 6,3 mln euro zostanie zagwarantowane ze środków europejskich. Pozostała część będzie musiała pochodzić ze środków własnych miasta bądź innego źródła finansowania" - informuje portal transport-publiczny.pl.

Przy okazji tego projektu grudziądzki magistrat planuje zmodernizować układ torowy zajezdni.

 - Na terenie zajezdni tramwajowej planowany jest remont torowiska tramwajowego, sieci trakcyjnej, odwodnienia torowiska, rozjazdów wraz z ogrzewaniem oraz elementów zagospodarowania placu – mówi rzecznik grudziądzkiego magistratu.
 

Nowa linia tramwajowa

Na tym jednak nie koniec, ponieważ jak już informowaliśmy na kujawy-pomorze.info, Grudziądz chce zbudować, w ramach perspektywy unijnej na lata 2021-2027, również m.in. nowe linie tramwajowe. Jedna z linii poprowadzi w kierunku osiedla Mniszek Zamówienie dotyczy także rozbudowy torów w okolicach dworca kolejowego. I to właśnie w jego rejonie przewidziano m.in. przebudowę skrzyżowań: ul. Hallera i Focha, Dworcowej i Moniuszki, Dworcowej i Królewskiej. Z kolei na skrzyżowaniu al. 23 Stycznia  z ul. Piłsudskiego, ul. Rapackiego oraz ul. Focha ma powstać rondo. Na skrzyżowaniu ul. Al. 23 Stycznia z ul. Sienkiewicza zaprojektowano sygnalizację świetlną. Torowisko z pętlą w ciągu ul, Rapackiego będzie miało kilometr długości. Przy al. 23 Stycznia zbudowany zostanie z kolei węzeł przesiadkowy.