- Z satysfakcją mogę stwierdzić, że KE poważnie wzięła pod uwagę postulaty zawarte w naszej opinii – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas konferencji w Brukseli dotyczącej przyszłości unijnej wspólnej polityki rolnej i sektora rolno-spożywczego

Puls Dnia
Region Raport
Biznes Region
Autor
Marszałek Piotr Całbecki w Brukseli o rolnictwie
Fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył 8 maja 2025 r. w odbywającej się w Brukseli konferencji na temat przyszłości unijnej wspólnej polityki rolnej i sektora rolno-spożywczego, która odbyła się z inicjatywy Komisji Europejskiej. Jak poinformowało Biuro Prasowe Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Piotr Całbecki zaapelował do unijnych polityków o poparcie koncepcji włączenia regionów do odpowiedzialności za kreowanie i wdrażanie rozwiązań dla rolnictwa.

Konferencję, czytamy na portalu www.kujawsko-pomorskie.pl, otworzyło wystąpienie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Uczestnikami spotkania byli m.in. ministrowie rolnictwa krajów Wspólnoty, eksperci akademiccy, członkowie Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Regionów oraz przedstawiciele zajmujących się tą problematyką think-tanków, a także reprezentanci organizacji rolniczych, producenckich i konsumenckich, wiejskich społeczności lokalnych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Ursula von der Leyen podkreśliła, że unijna polityka wobec sektora żywnościowego zostanie wypracowana w dialogu z kluczowymi interesariuszami, w tym przede wszystkim rolnikami. Zapewniła, że uwzględnione zostaną ich postulaty, czyli m.in. uproszczenie procedur i ograniczenie biurokracji przy ubieganiu się o unijne dopłaty, system zachęt zamiast systemu warunków oraz działania na rzecz następstwa pokoleniowego w rolnictwie.  

– Europa nie może już utracić ani jednego gospodarstwa, ani kawałka ziemi rolniczej – powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen, otwierając pierwszą sesję plenarną konferencji. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, komisarz skupił się na  warunkach i narzędziach, które powinny zahamować starzenie się i depopulację wsi i skłonić młodych ludzi do podejmowania pracy w rolnictwie. Wśród rozważanych w KE instrumentów są m.in. ułatwione zakupy ziemi pod hodowlę i uprawę, godne dochody i dobre warunki życia na wsi, wysokiej klasy infrastruktura. Dodał, że konieczne jest odbudowanie hodowli, a rolnicze dopłaty bezpośrednie pozostaną jednym z podstawowych instrumentów wspólnej polityki rolnej.

Na konferencji wystąpił także polski minister rolnictwa Czesław Siekierski, który skupił się na pozytywnych zmianach w podejściu do przyszłości wspólnej polityki rolnej. Chwalił m.in. zapowiedzi silnego dedykowanego budżetu tego segmentu unijnej polityki, dialogu z rolnikami, narzędzi zapewniających godne dochody rolników, instrumentów wsparcia dla sieci krótkich łańcuchów dystrybucji żywności, odbudowy znaczenia hodowli w unijnej produkcji rolnej, wzmocnienia ochrony rynku, wsparcia dla innowacji w rolnictwie.

Jak informuje www.kujawsko-pomorskie.pl, marszałek Piotr Całbecki występował podczas konferencji jako przewodniczący komisji NAT w Europejskim Komitecie Regionów i sprawozdawca opracowanej przez KR z własnej inicjatywy opinii na temat przyszłości rolnictwa w Europie.    

- Dziękuję, że możemy kontynuować debatę na ten temat - mówił Piotr Całbecki. - Z satysfakcją mogę stwierdzić, że KE poważnie wzięła pod uwagę postulaty zawarte w naszej opinii – widać to w wypowiedziach pani przewodniczącej KE i komisarza Hansena. Zawarliśmy w tym dokumencie wszystkie istotne kwestie – w tym bezpieczeństwo żywnościowe, odporność na kryzysy, kwestię dopłat (z sugestią, że system dopłat powinien mieć mechanizm chroniący mniejsze gospodarstwa), gwarantowane minimum dochodowe dla rodzin rolniczych. Marszałek zaapelował o poparcie dla koncepcji włączenia władz regionalnych w państwach członkowskich w proces kształtowania i wdrażania unijnej polityki rolnej w przyszłości.    

Konferencja była pierwszą z europejskich debat na temat przyszłości wsi, rolnictwa i produkcji żywności na Starym Kontynencie. Ich efektem będzie wypracowanie polityki w tej dziedzinie, która zapewni Europie bezpieczeństwo żywnościowe i wyeliminuje osie konfliktów na linii Bruksela-rolnicy.

W artykule wykorzystano materiały serwisu Kujawsko-Pomorskie.pl