Z kozą, powidłami, solą i miejskimi tropami. Europejskie Dni Dziedzictwa zainaugurowane

Puls Dnia
Region Raport
#
RW

W pełnym słońcu, w piątek rano 8 września pod siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zainaugurowana została  wojewódzka edycja Europejskich Dni Dziedzictwa.

Specjalnie z tej okazji toruńskie Muzeum Etnograficzne  przygotowało plenerową ekspozycję “Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim”, prezentująca na siedmiu przykładach żywe w naszym regionie tradycje i obrzędy, tak jak „Chodzenie z kozą na Kujawach”,  tradycyjne „Smażenie powideł” kultywowane w wielu miejscowościach  Doliny Dolnej  Wisły czy „Haft Pałucki”.


- Całe województwo jest sceną, gdzie chcemy prezentować dziedzictwo niematerialne naszego regionu, będące częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego – mówił tuż przed inauguracją marszałek województwa Piotr Całbecki. - Musimy mieć świadomość, że ważna jest nie tylko sztuka i kultura wysoka, które też zresztą czerpią z kultury ludowej. Rzemiosło, przekazywanie z pokolenia na  pokolenie umiejętności, pieśń, taniec, obyczaje: to wszystko kształtuje nasza tożsamość, nie tylko kulturową, ale i narodową. W naszym województwie mamy przecież Pałuki,  Kociewie, Borowiaków,  Ziemie Michałowską, Dobrzyńska, Chełmińską  i przebogate Kujawy. Tydzień to mało, by pokazać całego to bogactwo i tych fantastycznych ludzi, którzy tradycje i zwyczaje kultywują i zarażają nas swą pasją.  

 

 


Wystawa pod Urzędem  Marszałkowskim to jednorazowa prezentacja, ale fascynujący  świat zjawisk kultury niematerialnej można poznać także w całkiem nowoczesnym świecie online. 


- Jeżeli ktoś będzie zainteresowany tym, by znaleźć więcej informacji na temat prezentowanych tu zjawisk, to zachęcam do zajrzenia na stronę naszego muzeum, na portal „ulotne tradycje”, gdzie można znaleźć wiele filmów, fotografii, wywiadów – zachęcała Hanna Łopatyńska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. – W języku muzealnym osoby, które kultywują tradycje nazywa się depozytariuszami i to dzięki nim, dzięki ich wiedzy, umiejętnościom i  talentom, to dziedzictwo cały czas jest żywe. Gdyby ich nie było, ta  wystawa składałaby się wyłącznie z czarno-białych, archiwalnych zdjęć.


Europejskie Dni Dziedzictwa to setki imprez i wydarzeń kulturalnych organizowanych we wszystkich krajach członkowskich Rady Europy. Polska bierze udział w EDD od roku 1993. Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa – agenda Ministerstwa Kultury. 


Europejskie Dni Dziedzictwa w Kujawsko-Pomorskiem to bardzo wiele różnych imprez. Poniżej tylko niektóre z nich zaplanowane na najbliższych weekend:    

Aleksandrów Kujawski, sobota 9 września. XLII Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „O Zegar Czasu”. 
Wystąpią zespoły, soliści i gawędziarze nawiązujący do tradycji i zwyczajów kujawskich. Miejskie Centrum Kultury, ul. Parkowa 3, początek godz. 9

 

Bydgoszcz, sobota 9 września. Zachowane w piśmie, zachowane w pamięci... o żywym dziedzictwie w Bibliotece UKW.  
Godz. 10:00–11:30: Gra miejska „Bydgoski spacer pełen wspomnień”. Uczestnicy przejdą szlakiem bydgoskich ulic i gmachów, korzystając z nagrań świadków historii umieszczonych na portalu „Pamięć Bydgoszczan. Archiwum Historii Mówionej”; godz. 12:00 – 13:30 „Zawód, skryba… czyli intrygująca historia pisma!” - prezentacja i warsztaty z kaligrafii; godz. 12-12.30 „Rozwój przestrzenny Bydgoszczy do 1939 roku” – prelekcja dr. Marka Romaniuka; godz. 15– 17: „Żywe dziedzictwo” – pracownia Pamięci Bydgoszczan i Regionu po 10 latach.  Spotkanie z prezentacją podsumowującą działalność. Bibliotek UWK, ul. Szymanowskiego 3, wejście od ul. Ogińskiego.

Bydgoszcz, sobota 9 września.  Droga Jaskółki - gra turystyczna 
Gra turystyczna powstała z okazji Roku Andrzeja Szwalbego – wybitnej postaci bydgoskiej kultury. Nagrody zdobędą trzy drużyny: pierwsza i ostatnia, które ukończą grę w wyznaczonym czasie oraz ta, która prześle najbardziej kreatywne zdjęcie swojej ekipy. Gra turystyczna będzie dostępna po premierze w Bydgoskim Centrum Informacji oraz do pobrania w formie cyfrowej z serwisu miastotoplansza.pl. Godz. 12- 14. Stary Rynek, obok Bydgoskiego Centrum Informacji.

Bydgoszcz, sobota, 9 września, godz. 9 – 14. Zwiedzanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. 
W programie między innymi zwiedzanie Biblioteki Bernardyny, Pracowni Regionalnej oraz Magazynu Głównego. W bydgoskiej Bibliotece im. dr. Witolda Bełzy przechowywana jest cenna regionalna kolekcja starych druków – biblioteka bernardynów bydgoskich. To najstarszy i największy z zachowanych w mieście księgozbiorów, jego początki sięgają schyłku XV wieku. Zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem będzie odbywać się w grupach. Obowiązują zapisy. Początek godz. 10, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Stary Rynek 24,ul. Długa 41.

Chełmno, sobota, 9 września, EDD z Biblioteką Miejską w Chełmnie - Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”. 
Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie po raz 12. włącza się w akcję Narodowego Czytania kanonu polskich lektur. W tym roku: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W przed Bramką, wybrani lektorzy przeczytają fragmenty powieści. Godz. 12 – 14, ul. Dworcowa 1.  

Ciechocinek, sobota 9 września. Muzeum Warzelni Soli - zwiedzanie Pomnika Historii w Ciechocinku 
Warzelnia to miejsce gotowania i stężenia solanki w płaskich naczyniach zwanych panwami. To również ostatni etap ciągu technologicznego wytwarzania ciechocińskiej soli spożywczej – unikatowego lokalnego produktu. Godz. 10 – 16, ul. Solna 6.  

Grudziądz, sobota i niedziela, 9 – 10 września.  To już rok! Pierwsze urodziny Muzeum Handlu Wiślanego Flis.  
Muzeum jest oddziałem Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. W programie m.in.: 9 września: godz. 10-18 – darmowe wejścia na wystawę Muzeum Handlu Wiślanego, godz. 11:30–17:30 -  strefa warsztatów edukacyjnych na ulicy Spichrzowej. 10 września, godz. 10-18 – darmowy wstęp na ekspozycję, godz. 11:30 urodzinowy tort, godz. 11.30–17:30: strefa warsztatów edukacyjnych na ulicy Spichrzowej (przed Muzeum Handlu Wiślanego): 
  
Inowrocław, 9-24 września. Rzemiosło i rzemieślnicy czterech powiatów.  
Wystawa dokumentów archiwalnych prezentujących dzieje i historia dawnych mieszkańców pogranicza Kujaw, Pałuk i Wielkopolski. Przed  budynkiem Archiwum w Inowrocławiu, ul Narutowicza 58.

Inowrocław, sobota 9 września. „Od Biblioteki do Basta”. 
Wspólne przedsięwzięcie Biblioteki Miejskiej im. Jana Kasprowicza, Hotelu Bast i Archiwum Państwowego w Bydgoszczy - Oddział w Inowrocławiu: wycieczka ze zwiedzaniem i masą ciekawostek na temat mijanych miejsc i gmachów.  Początek godz. 10, Biblioteka Miejska, ul. Kilińskiego 16.  

Wąbrzeźno, sobota 9 września. „Po nitce do kłębka, czyli poszukiwanie niematerialnego dziedzictwa Wąbrzeźna”. 
Warsztaty historyczne  dotyczące lokalnego dziedzictwa niematerialnego, które poprowadzi historyk Paweł Becker. Godz. 16 – 18, ul. Wolności 47.