Wyższe limity dla emerytów i rencistów już od grudnia! O ile wzrosną? Warto poznać te szczegóły

Biznes Region
Biznes Ludzie
Autor
#
Fot. 123rf

Ile wyniosą limity zarobkowe od 1 grudnia? ZUS co trzy miesiące podaje nowe dane dotyczące możliwości dodatkowego zarobku przez emerytów i rencistów. Gdy seniorzy przekroczą ustalone limity, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. 

Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury, czy renty muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na wysokość pobieranego świadczenia. Jeśli przychód przekroczy określone progi – 70 proc. i 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

 

Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące

Od grudnia 2023 r. do lutego przyszłego roku granicą bezpiecznego dorabiania będzie kwota - 5036,50 zł brutto. To o ponad 132 zł miesięcznie więcej niż dotychczas. Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty. 

 - Natomiast, żeby zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód w grudniu, styczniu i lutym nie powinien być wyższy niż 9353,50 zł brutto- tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Przychód wyższy niż 70 proc. (5036,50 zł brutto), ale niższy niż 130 proc. (9353,50 zł brutto) przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. 

 

Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 
 

 • 794,35 zł- dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 
   
 • 595,80 zł- dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
   
 • 675,24 zł- dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

   

Kto może dorabiać bez ograniczeń?


Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). 

 - Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1588,44 zł brutto).  Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum – dodaje rzeczniczka ZUS w kujawsko-pomorskim. 

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla:

 • inwalidów wojennych, 
   
 • inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. 
   
 • ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej  emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.