Prawie 300 tysięcy osób - według danych GUS - osiągnie w tym roku wiek emerytalny. Część z nich zapewne zastanawia się, który miesiąc jest najlepszym okresem na odejście z pracy? Inni z kolei chcą kontynuować obowiązki służbowe przez kolejne miesiące, mimo możliwości odejścia z pracy ze względu na wiek emerytalny. Dlaczego warto odejść na emeryturę w konkretnym terminie?
Składki, jakie wpłacamy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, są dzielone przez przewidywaną długość życia, aby obliczyć naszą przyszłą emeryturę. Wysokość składek oraz kapitału początkowego jest regularnie waloryzowana, a waloryzacja roczna przeprowadzana jest zawsze w czerwcu.
Większa emerytura w drugiej połowie roku
Według specjalistów na większe emerytury mogą liczyć osoby, które złożyły wniosek o świadczenie w lipcu, bowiem w czerwcu - jak informowaliśmy wyżej - przeprowadzana jest waloryzacja roczna, co skutkuje podwyżką emerytury. Tym samym wszyscy ci, którzy złożą odpowiednie dokumenty o przyznanie emerytury w połowie roku, mogą liczyć na większe świadczenie.
Dla przykładu: kiedy 70-letni mężczyzna zdecydował się złożyć wniosek o wypłatę emerytury w maju lub czerwcu, otrzymał wówczas 3538 złotych (przy kapitale początkowym 600 tys. złotych). W sytuacji kiedy zaś poczekał do lipca, będzie otrzymywał 4000 złotych.
Dłuższy staż pracy to więcej pieniędzy na koncie
Jak przypominają przedstawiciele ZUS, zwiększenie świadczenia emerytalnego można uzyskać także przy okazji dłuższej pracy. Tym samym z każdym miesiącem odprowadzane są dodatkowe składki, a każdy rok to natomiast kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego.
Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam to, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższą emeryturę.
W Polsce najwyższa emerytura wynosi ponad 43 tys. złotych
Najwyższa emerytura w Polsce jest wypłacana w Zabrzu, mężczyźnie, który przepracował ponad 62 lata – podała regionalna rzeczniczka ZUS. Świadczenie wynosi 43,4 tys. zł. W Bydgoszczy najwyższa emerytura wynosi 30 tysięcy złotych, a w Poznaniu - 32 tys. zł.
Dodajmy, że według informacji podanych przez Polską Agencję Prasową - 47 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony, zaś za jego podniesieniem opowiada się 20 proc. respondentów.