Dziś (27.11) w Urzędzie Marszałkowskim nie tylko otwarto wystawę poświęconą profesorowi Stanisławowi Salmonowiczowi, lecz także przyznano nagrodę jego imienia.
Celem wystawy jest ukazanie dorobku, sylwetki i postawy moralnej patrona nagrody. Wystawa, po jej zakończeniu w gmachu Urzędu Marszałkowskiego, będzie pokazywana także w innych miejscach - w bibliotekach oraz na uniwersytecie.
- Był znakomitym znawcą prawa, historii nowożytnej oraz szkolnictwa, nauki i kultury. Niezwykle zasłużona postać Kujaw i Pomorza. Jego imieniem ustanowiliśmy nagrodę dla badaczy polskich, którzy w obszarze nauki wyróżnili się w danym roku swoimi pracami naukowymi - mówił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. - Sądzę, że ta postać będzie inspirować wszystkich naukowców do skutecznego poznawania prawdy, edukowania oraz stosowania nowych osiągnięć w praktyce.
Podczas odbywającej się w gmachu Urzędu Marszałkowskiego sesji sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, wręczono także - po raz pierwszy - nagrodę specjalną im. prof. Salmonowicza. Jej laureatem został dr Marcin Owsiński.
- Bardzo ważne jest to, żebyśmy wracali do autorytetów. W dzisiejszych czasach zachwianych wartości są one dla nas bardzo ważne. Spointuje to słowami poety: Pamiętajmy, że prawo niech zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość sprawiedliwość - dodała podczas inauguracji wystawy Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Rady Sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego.
Zebrani na inauguracji wystawy, podkreślili zaangażowanie w wystawę: samorządowców, działaczy regionalnych oraz środowiska naukowego naszego uniwersytetu.
Przypomnijmy, że prof. Stanisław Salmonowicz zmarł 24 maja 2022 roku. Naukowiec przez lata był nauczycielem akademickim Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wybitnym autorytetem w dziedzinie historii państwa i prawa, twórcą i kierownikiem Katedry Historii Prawa Niemieckiego w Polsce oraz wychowawcą wielu pokoleń prawników.
Profesor Stanisław Salmonowicz był ponadto autorem około 1100 prac naukowych i popularnonaukowych. Opublikował ponad 40 książek, w tym m.in. wydaną czterokrotnie biografię "Fryderyk Wielki" oraz wznawianą trzykrotnie monografię "Prusy. Dzieje państwa i społeczeństwa". Był współautorem wielotomowej "Historii Pomorza", którą częściowo redagował. Wyróżniony został wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżami Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.