Wybory: zmiany i aktualizacje w obwodach do głosowania

Region Raport
Biznes Ludzie
Zmiany w obwodach i okręgach głosowania
Fot. Pixabay

W grudniu oraz w styczniu tego roku w życie wszedł pakiet postanowień sędziów – komisarzy wyborczych w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku dotyczących obwodów  i okręgów do głosowania. Dotyczą one m.in. zmian w podziale na obwody.      

Postanowieniami sędziego Jacka Greli, komisarza wyborczego w Toruniu I:
 

  • W podziale gminy Lubicz na obwody do głosowania, ze stałego obwodu nr 13 wydzielona zostaje miejscowość Mierzynek, która tworzyć odtąd będzie obwód nr 17 z siedzibą w świetlicy wiejskiej – Mierzynek  11. 
  • W podziale gminy Radomin na obwody do głosowania, ze stałego obwodu nr 3 wydzielone zostają  miejscowości: Jakubkowo, Łubki i Szczutowo, które odtąd tworzyć będą obwód nr 7 z siedzibą w świetlicy wiejskiej – Łubki 5.
  • Komisarz wyborczy wydał także postanowienie o aktualizacji opisów  granic stałych obwodów do głosowania w  Chełmży z podziałem na 7 obwodów oraz dokonał podziału powiatu golubsko-dobrzyńskiego na 4 okręgi wyborcze, oraz gminy Obrowo, miasta Golubia-Dobrzynia, miasta Chełmża, gmin Lubicz, Stolno, Łubianka i Zławieś Wielka  - na 15 okręgów wyborczych. 


Postanowieniami sędziego Krzysztofa Dąbkiewicza, komisarza wyborczego w Toruniu II 

  • W podziale gminy Grudziądz na obwody do głosowania, ze stałego obwodu nr 6 wydzielone zostały miejscowości Pieńki Królewskie i Mały Rudnik, które odtąd tworzyć będą obwód nr 16 z siedziba w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu, ul. Tulipanowa 38, Mały Rudnik. 
  • Komisarz wydał także postanowienie o podziałach gmin Lubicz, Brodnica, Grudziądz, Bartniczka, Książki, Gruta, Dębowa Łąka, Zbiczno- na 15 okręgów wyborczych; o podziałach powiatów brodnickiego i grudziądzkiego  - na 4 okręgi wyborcze oraz o aktualizacji opisów granic obwodów głosowania z gminie Świecie nad Osą z podziałem na 8 obwodów.   


Postanowieniami sędziego Igora Zgolińskiego, komisarza wyborczego w Bydgoszczy I

Dokonały zostały podziały gmin: Tuchola, Nowa Wieś Wielka, Dąbrowa Chełmińska, Osielsko, Solec Kujawski, Lniano, Bukowiec, Pruszcz, Cekcyn, Gostycyn, Kęsowo, Lubiewo – na 15 okręgów  wyborczych a gminy Białe Błota na 3 okręgi. Wydane zostały także postanowienia o podziale powiatów bydgoskiego na 5 okręgów wyborczych i gminy Świecie na  3 okręgi wyborcze.  

   
Postanowieniami sędziego Dariusza Kali, komisarza wyborczego w Bydgoszczy II


Dokonane zostały podziały gmin: Kruszwica, Złotniki Kujawskie, Jeziora Wielkie, Gniewkowo, Rojewo, Sępólno Krajeńskie, Barcin, Łabiszyn – na 15 okręgów wyborczych; miasta Inowrocław na 4 okręgi wyborcze, gmin Nakło i  Szubin na 3 okręgi wybiorcze oraz powiatów: żnińskiego na 4 a  sępoleńskiego na 3  okręgi wyborcze. 


Postanowieniami sędzi Ewy Felińczak, komisarza wyborczego we  Włocławku I:


Zaktualizowane zostały opisy granic okręgów wyborczych oraz stałych obwodów głosowania gminy Kowal z podziałem na6 obwodów oraz granic okręgów w tej gminie z podziałem na 15 okręgów; zaktualizowane zostały opisy granic stałych obwodów głosowania w gminie Aleksandrów Kujawski z podziałem na 17 obwodów oraz zaktualizowane zostały opisy granic okręgów wyborczych w gminach Lubanie i Baruchowo - z podziałami na 15 okręgów. 


Postanowieniami sędziego Piotra Kozubowicza, komisarza wyborczego we  Włocławku II:


Dokonane zostały aktualizacje: opisu granic stałych obwodów głosowania w mieście Włocławek z podziałem na 64 obwody;  opisu granic okręgów wyborczych miasta Włocławek z podziałem na 4 okręgi, opisy granic stałych obwodów głosowania w mieście Lipnie z podziałem na 9 obwodów i okręgów wyborczych w Lipnie z podziałem na 15 okręgów; opisy granic stałych obwodów w gminie Wąpielsk z podziałek na 6 obwodów, opisów granic obwodów i okręgów w gminie  Brzuze z podziałem – odpowiednio na 8 obwodów i 15 okręgów; opisy granic stałych obwodów i okręgów w gminie Wielgie z podziałem – odpowiednio na 12 obwodów i 15 okręgów.    

Kiedy głosujemy?


Przed nami sekwencja głosowań. Najpierw pójdziemy wybierać radnych (rad gmin, powiatów i sejmiku wojewódzkiego) oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  • 7 kwietnia - głosowanie 
  • 21 kwietnia – druga tura głosowania na wójtów, burmistrzów prezydentów miast – tam, gdzie będzie to konieczne.

    Nieco później
     
  • 9 czerwca kolejne głosowanie – wybierać będziemy 53 polskich posłów do Parlamentu Europejskiego.