Wybory samorządowe – co jeszcze można załatwić online?

Puls Dnia
Styl Życia
x
Fot. 123rf

W niedzielę 7 kwietnia 2024 r. głosować będziemy w pierwszej turze wyborów samorządowych. Zanim to zrobimy, możemy jeszcze dobrze przygotować się do głosowania. Co jeszcze możemy załatwić online, zanim pójdziesz oddać głos?

W wyborach samorządowych nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma również możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania po to, by zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym.


Dostęp do danych z Centralnego Rejestru Wyborców

Logując się na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel możemy sprawdzić swoje dane. W Centralnym Rejestrze Wyborców przetwarzane są dane osobowe obywateli polskich, którzy ukończyli 17 lat, obywateli państw UE oraz Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Rejestru.

 

Zmiana stałego obwodu głosowania lub dopisanie się do Centralnego Rejestru Wyborców

Uproszczono przepisy, by ułatwić proces oddawania głosu tym, którzy nie mają meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania.  

  • Aby móc zagłosować w stałym miejscu zamieszkania należy:
  • wejść na stronę GOV.PL
  • zalogować się swoim profilem zaufanym  
  • podać swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznaczyć oświadczenie, że mieszka się pod tym adresem na stałe. Można też dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania w danej gminie, np.: umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, rachunek za prąd z danymi.
  • sprawdzić wniosek i podpisać go elektronicznie


mDowód

W lokalu wyborczym można okazać aktualny mDowód. Jest to pełnoprawny dokument, którym potwierdza się swoją tożsamość na terenie Polski. Skorzystać można z niego także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. Więcej informacji o usłudze Wybory w aplikacji mObywatel 2.0. TUTAJ.