Wybory 2023. Jak głosować 15 października? Oto garść przydatnych informacji i lista lokali wyborczych w miastach prezydenckich regionu

Puls Dnia
Region Raport
Autor
#
Fot. 123rf

Wybory parlamentarne w Polsce coraz bliżej. Jak głosować 15 października? Jak głosować bez zameldowania oraz podczas pobytu w innym miejscu? Gdzie pobrać zaświadczenie do głosowania? 


Lokale wyborcze w dniu 15 października będą czynne w godzinach 7-21. W tym czasie będzie można oddać głos na kandydatów do Sejmu i Senatu. Najczęściej głosować można osobiście w lokalu wyborczym. Aby to zrobić należy wziąć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem i udać się do lokalu wyborczego (adresy lokali wyborczych w miastach prezydenckich województwa kujawsko-pomorskiego znajdują się poniżej). Swój głos można oddać także korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Warto także przed udziałem w wyborach, zweryfikować nasze dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Istnieje na to kilka sposobów:

  • poprzez profil zaufany, 
     
  • e-dowód, 
     
  • aplikację mObywatel.

 

Lokale wyborcze w miastach prezydenckich:

 

Jak zagłosować bez zameldowania?


Nie masz meldunku na osiedlu? Nic nie szkodzi – nadal możesz zagłosować. Wystarczy jedynie dopisać się do zmiany miejsca głosowania. Wniosek o dopisanie się do innego miejsca głosowania  należy złożyć najpóźniej do 12 października we właściwej jednostce samorządowej. Można to zrobić również przez Profil zaufany na stronie obywatel.gov.pl. Przez Profil Zaufany można dopisać się na stałe, ale też tylko na najbliższe wybory.
Jak pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania?


Jeżeli w czasie wyborów parlamentarnych 2023 planujemy wyjazd to również istnieje możliwość oddania głosu. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia składa się w dowolnym urzędzie miasta. Można to zrobić najpóźniej do 12 października. W przypadku upoważnienia innej osoby do odbioru zaświadczenia wyborca sporządza wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie (może to być jeden dokument), w którym wskazuje swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL, a także dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia. 


Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania. 


Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca stałego zamieszkania.