Wszystkich Świętych 2023. Na co będą zbierali kwestujący w regionie?

Region Raport
Styl Życia
m
Fot. Bartosz Fryckowski

Przed nami uroczystości Wszystkich Świętych. Również w tym roku tradycyjnie na cmentarzach w Bydgoszczy i Toruniu odbędą się kwesty. Organizatorzy przekazali szczegółowe informacje na temat zbiórek.

W Bydgoszczy po raz 27.

Najstarszą bydgoską nekropolią katolicką jest cmentarz starofarny przy ulicy Grunwaldzkiej. Pierwszych pochówków na tym terenie dokonano w 1811 roku. Spoczywają na nim najbardziej zasłużeni bydgoszczanie, w tym gronie znajdują się m.in. Edmund Bigoński, Teofil Magdziński, Emil Warmiński i Wanda Rolbieska.

Stąd też od lat podczas kwest środki są zbierane na cmentarzu starofarnym. Tegoroczna bydgoska kwesta odbędzie się 1 listopada, w godzinach od 9 do 16. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które podczas 27. edycji będzie zbierało fundusze na renowację niszczejących grobowców i pomników cmentarnych.

Tradycyjnie wśród kwestujących znajdą się osoby znane w Bydgoszczy - urzędnicy, politycy, sportowcy, artyści, lekarze i dziennikarze.

Torunianie chętnie wspierają kwestę

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego jest organizowana od 2003 roku. Wybór tej nekropolii nie jest przypadkowy, gdyż cmentarz przy Gałczyńskiego jest najstarszym w Toruniu. Pierwsze pochówki na tym terenie były dokonywane w czerwcu 1811 roku. Przez ponad 200 lat miejsce wiecznego spoczynku znalazło tu wielu wybitnych torunian, na czele z burmistrzem Ottonem Steinbornem, Wandą Szuman, gen. Elżbietą Zawacką i Józefem Stogowskim. Co ważne, cmentarz to doskonały przykład wielokulturowości Torunia. Nekropolia jest we władaniu trzech parafii, w tym ewagielicko-augsburskiej (w północnej części), a także dwóch rzymsko-katolickich - na południu parafii pw. Wniebowzięcia NMP, zaś od zachodu pw. śś. Janów.

Tegoroczna - XXI edycja toruńskiej kwesty odbędzie się w środę (1.11) od godziny 8:00 do 14:00. Organizatorami przedsięwzięcia są Urząd Miasta oraz Towarzystwo Miłośników Torunia. Zbiórka na renowację nagrobków na dobre wpisała się w harmonogram wydarzeń w mieście. Nic dziwnego, wszak co roku są w nią zaangażowani znani torunianie na czele z prezydentem Michałem Zaleskim, ale także m.in.: parlamentarzyści, radni, sportowcy, artyści oraz urzędnicy.

- Dostrzegamy progres, bo już nie trzeba tłumaczyć, na co zbieramy. Ludzie sami przychodzą z gotowymi pieniędzmi, czasem nawet specjalnie szukają kwestujących. Mam nadzieję, że dzięki tegorocznej kweście uda nam się wyremontować kolejny nagrobek - mówił wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Cel tegorocznej akcji

Do tej pory, dzięki zebranym środkom udało się odrestaurować ponad 30 nagrobków - w tym m.in. groby filologa Stefana Srebrnego i jego żony Małgorzaty, malarza Bronisławą Jamontta i dziennikarza Mariana Sydowa. W tym roku pieniądze zostaną przeznaczone na remont nagrobka rodziny Glińskich, której przedstawiciele to nie tylko przedsiębiorcy i rzemieślnicy, ale także działacze społeczni.

Najstarszym z rodziny Teodor Gliński żył w latach 1870-1928 i pochodził z Warmii. Po przybyciu do Torunia założył przy Piekarach warsztat blacharski i aktywnie działał w cechu. Jego syn - również Teodor - był jednym ze współorganizatorów 700-lecia Torunia. Nagrobek Glińskich otrzymał formę portalu z tympanonem wspartym na dwóch kolumnach doryckich. Całość jest pokryta bluszczem, co sprawia, że pomnik wygląda wyjątkowo.

Przed rokiem w ramach kwesty zebrano 20 tysięcy złotych, środki zostały przeznaczone na odnowienie nagrobka kupieckiej rodziny Landgraf.