Wrócą połączenia Ciechocinek - Aleksandrów Kujawski! Pierwszy krok za nami

Puls Dnia
Biznes Region
pkp
Fot. Bartosz Fryckowski

Po latach oczekiwań pociągi powrócą na trasę łączącą Aleksandrów Kujawski z Ciechocinkiem. Ostatnie regularne pociągi na linii 245 kursowały w 2011 roku.

Inwestycja w modernizację torowiska i niezbędnej infrastruktury pochłonie ponad 20 milionów złotych.

Powrót po latach

Linia 245 powstała w 1867 roku i ma długość blisko 7 km. To połączenie o charakterze jednotorowym, które w 1985 roku zostało elektryfikowane. Regularne kursy na trasie Aleksandrów Kujawski-Ciechocinek wykonywano do 2011 roku. Od czerwca do września 2014 roku realizowano tam połączenia sezonowe.

Teraz nastąpił prawdziwy przełom. 21 października w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu doszło do podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy Samorządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, miastem Ciechocinek a spółką PKP PLK. Zgodnie z treścią dokumentu każdy z podmiotów będzie odpowiedzialny za inny odcinek przywracania połączeń kolejowych na linii 245. Pierwsze pociągi mają się pojawić na tej trasie w połowie grudnia 2025.

Co zostanie wykonane?

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego odpowie za zapewnienie minimum ośmiu par pociągów dziennie przez 5 lat na trasie Aleksandrów Kujawski-Ciechocinek. Wiadomo, że celem władz kujawsko-pomorskiego jest to, aby kolej do uzdrowiska przyjeżdżała z Torunia, Bydgoszczy oraz Włocławka. Przetarg wyłaniający przewoźnika zostanie przeprowadzony na początku 2025 roku.

PKP PLK w ramach swojej części wymieni nawierzchnię peronów w Ciechocinku, Aleksandrowie Kujawskim oraz w Odolionie. Wyremontowane zostaną tory i rozjazdy, wymienione będą urządzenia sterowania ruchem kolejowym i remont sieci trakcyjnej zapewnią sprawne oraz bezpieczne podróże koleją. Pociągi pojadą docelowo z prędkością do 120 km/h.

Do tego do zmian dojdzie na pięciu przejazdach kolejowo-drogowych. W Nowym Ciechocinku przejazd znajdujący się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 ze zjazdem z autostrady A1 zyska nowe zabezpieczenia w postaci sygnalizacji i rogatek, współpracujących z sygnalizacją świetlną. Całość tych prac pochłonie 24,5 milionów złotych ze środków państwa.

Ciechociński samorząd dokona przygotowania okolic dworca w Ciechocinku, aby były gotowe na ponowne kursy. Celem władz miasta jest współpraca z PKP w zakresie remontu zabytkowego dworca. Marszałek Piotr Całbecki zadeklarował, że istnieje możliwość pozyskania środków na ten cel.

Bardzo ważne połączenie

Marszałek Piotr Całbecki dostrzega, że to połączenie ważne zarówno dla kuracjuszy, jak i mieszkańców.

- Dzisiejsze porozumienie otwiera nam szansę, że od połowy grudnia 2025 wrócą połączenia między Aleksandrowem a Ciechocinkiem. Nasz plan jest taki, aby tych par było osiem. Zobaczymy, jak to połączenie będzie się odbywać. Liczymy na ruch ze strony kuracjuszy, ale wiemy, że największe potoki będą budować po prostu mieszkańcy, którzy będą dojeżdżać do pracy i szkół w komfortowych warunkach - zapowiedział marszałek Piotr Całbecki.

Celem samorządu województwa jest to, aby do Ciechocinka dojeżdżały pociągi z Torunia, Bydgoszczy oraz Włocławka.

- Prace spowodują, że my, jako województwo, będziemy mogli uruchomić połączenie. Dziś ta linia jest w stanie, który to uniemożliwia. Na PKP PLK spoczywa ciężar remontu trasy, a na nas jako województwu uruchomienie minimum ośmiu par połączeń między Aleksandrowem a Ciechocinkiem. Chcemy, aby mogli tu dojeżdżać także mieszkańcy, turyści i kuracjusze z Torunia, Bydgoszczy i Włocławka - powiedziała wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.

Władze Ciechocinka nie mogą się doczekać remontu zabytkowego dworca. Powrót połączeń kolejowych to bardzo istotny krok w tym kierunku.

- Kuracjusze pytają, czemu nie ma tego połączenia, że są schorowani, nie mają własnych samochodów, a chcą tu dojechać. Połączenie kolejowe jest najbardziej wygodne. Cieszymy się, że nasze miasto uzdrowiskowe, dzięki temu będzie miało alternatywę, bo leżymy w środku Polski przy autostradzie. A kolej jest dla nas niezbędnym uzupełnieniem. Dla nas kamieniem milowym było uruchomienie połączeń kolejowych. Dopiero potem będziemy mogli wystąpić do właściciela o remont obiektu. Ten dworzec jest wynajmowany i śmiem twierdzić, że przynosi dochody. Dlatego chcemy, aby go wyremontować, skoro wracają połączenia - mówił burmistrz Ciechocinka Jarosław Jucewicz.

Powrót kolei na linii 245 to też dobra wiadomość dla spółki PKP PLK.

- Przywrócenie linii do eksploatacji jest zawsze wydarzeniem ważnym i wyjątkowym. Kluczowa w tym aspekcie jest deklaracja zarządu województwa o uruchomieniu ośmiu par pociągów z Aleksandrowa do Ciechocinka. Ta deklaracja organizatora przewozów jest kluczowa dla realizacji inwestycji. Zainwestujemy ponad 20 milionów dotacji z budżetu państwa - powiedział członek zarządu PKP PLK Maciej Kaczorek.

Nie tylko Ciechocinek

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego planuje przywrócić połączenia kolejowe na trasie Brodnica-Rypin. W grę wchodzi także to, aby w porozumieniu z Samorządem Województwa Mazowieckiego trasa była przedłużona do Sierpca. Linia 356 z Kcyni i przechodząca w linię 281 do Nakła jest wpisana na listę do realizacji w 2025 roku.