Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego "Nasze Powstanie" w Inowrocławiu ZDJĘCIA

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego "Nasze Powstanie" w Inowrocławiu
Fot. Szymon Zdziebło / tarantoga dla UMWKP

5 stycznia w Inowrocławiu odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W uroczystościach wzięli udział m.in.: wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa, prezydent Inowrocławia Arkadiusz Fajok oraz prezes Zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 dr Sławomir Łaniecki.

 

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – polskie święto państwowe przypada na 27 grudnia w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku. Natomiast 5 stycznia 1919 r. w trakcie wielogodzinnego, krwawego boju żołnierze Wojska Polskiego odradzającej się II Rzeczypospolitej walczyli o zdobycie Inowrocławia. Bitwa zakończyła się sukcesem i zdobyciem miasta.

Uroczystość poprzedzona była mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Mniejszej Imienia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn państwowy przy Pomniku i wysłuchali apelu pamięci przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Oddano salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty. Na Placu Klasztornym odbyły się pokazy grup rekonstrukcyjnych.

W Teatrze Miejskim odbyła się debata historyczna "Rozmowy o historii" dotycząca pamięci o bohaterach Powstania, związków niepodległościowo-powstańczych oraz wychowania patriotycznego. Po debacie wręczono odznaki honorowe "Wierni Tradycji" za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.

Zwieńczeniem obchodów w Teatrze Miejskim był koncert Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy z udziałem Chóru Bydgoskiej Izby Lekarskiej Medici Cantares oraz solistów. W foyer Teatru Miejskiego można było zobaczyć wystawę fotografii i eksponatów. Chętni mogli odwiedzić Izbę Tradycji Powstania Wielkopolskiego i Wychowania Patriotycznego im. kpt. Pawła Cymsa oraz zapoznać się ze zbiorami, w których skład wchodzi bogata dokumentacja fotograficzna i eksponaty dotyczące Powstania Wielkopolskiego.

 

W artykule wykorzystano materiały serwisu kujawsko-pomorskie.pl.