Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Popiełuszki we Włocławku funkcjonuje już 60 lat. Lecznica jest sukcesywnie modernizowana

Region Raport
x
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dzisiejsze obchody jubileuszu były okazją do złożenia gratulacji i podziękowań zasłużonym pracownikom, którzy na co dzień opiekują się pacjentami z całego regionu. W uroczystej gali we włocławskim Teatrze Impresaryjnym wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny mieści się we Włocławku przy ul. Wienieckiej 49. W jego skład wchodzą Zakłady: Diagnostyki Obrazowej, Laboratoryjnej, Mikrobiologicznej, Rehabilitacji, Patomorfologii oraz szereg oddziałów i poradni m.in. Oddział Intensywnej Terapii, Chirurgii Ogólnej, Dermatologii, Kardiologii, Neurochirurgii, Okulistyki, Położniczo-Ginekologiczny, Ortopedii Traumatologii i Chorób Wewnętrznych.

 

Modernizacja Szpitala Popiełuszki

- Włocławska lecznica jest sukcesywnie modernizowana - powiedział marszałek Piotr Całbecki. - Wyposażona w nowoczesną aparaturę placówka w połączeniu z kompetentnym personelem medycznym są gwarancją usług medycznych na europejskim poziomie. Dziękuję lekarzom, ratownikom medycznym i pielęgniarkom za zaangażowanie, ofiarność i troskę, które łagodzą cierpienie i pomagają powracać do zdrowia. Życzę satysfakcji z tej trudnej, odpowiedzialnej i bardzo potrzebnej pracy.

Włocławski szpital przechodzi proces kompleksowej modernizacji. Trwają prace przy rozbudowie szpitala. W miejscu wyburzonego pawilonu stanął pięciokondygnacyjny nowoczesny nowy budynek główny.

  • Na parterze mieścić się będą szpitalny oddział ratunkowy oraz anestezjologia i intensywna terapia.
  • Na pierwszym piętrze znajdą się blok porodowy oraz patologii ciąży, położnictwo i neonatologia.
  • Drugie piętro to przestrzeń zaplanowana ortopedii i traumatologii oraz chirurgii ogólnej.
  • Trzecie piętro to złożony z siedmiu sal zabiegowych zintegrowany blok operacyjny i neurochirurgia.
  • Czwarte piętro to przestrzeń techniczna.
  • Zwieńczeniem budynku będzie platforma z lądowiskiem dla śmigłowców medycznych.
  • W przyziemiu znajdą się apteka szpitalna, centralna sterylizatornia i szpitalna dezynfekcja.

Koszt rozbudowy to 170 mln zł ze środków samorządu województwa w ramach drugiego etapu medycznego pakietu stulecia finansowanego kredytem pomocowym Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Modernizacja szpitala trwa od kilku lat

Łączna wartość wszystkich zrealizowanych wcześniej inwestycji w Szpitalu Popiełuszki to ponad 130 milionów złotych. Uruchomiono Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej i Poradnię Endokrynologiczną. Wyremontowano jeden z oddziałów internistycznych i Oddział Położniczy. W nowym budynku działają od kilku lat oddziały dziecięce. Gruntowne remonty przeszły Oddziały Urologiczny i Kardiologiczny oraz pawilon, w którym znajdują się Oddziały Neurologiczny i Okulistyczny. Zakupiono wysokiej klasy wyposażenie i aparaturę medyczną.