Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy przechodzi ostatni etap modernizacji

Region Raport
Biznes Region
#
Fot. UMB

Znajdujący się przy ul. św. Floriana obiekt był w stanie katastrofalnym. Wiązało się to z wyburzeniem części zabudowań szpitala zakaźnego. Obecnie toczą się ostatnie prace w ramach IV etapu modernizacji. 

 

Pierwszy szpital przy ul. św. Floriana działał od 1898 roku. Składał się z 12 łóżek na parterze budynku przeznaczonych dla dzieci. Z kolei główne zabudowania w charakterystycznym neogotyckim stylu powstały w latach 1907-1910. W 2011 r. oddano do użytku nowy gmach od strony Brdy. W budynku zlokalizowano m.in. aptekę szpitalną oraz pomieszczenia administracyjno-biurowe. Budynek B położony w zachodniej części kompleksu szpitalnego przy ul. Św. Floriana  jest objęty ochroną konserwatorską. 

 

Dobudowa piętra i sale wykładowe

Przypomnijmy, że prace budowlane wystartowały w grudniu 2022 roku. Wykonawca na początku musiał dokonać niezbędnych rozbiórek, w kwietniu ubiegłego roku rozebrany został dach w części budynku, a następnie zburzono niemal cały obiekt. W planach projektowych zapisano jednak dobudowę jednej kondygnacji i rozszerzenie działalności obiektu: pojawią się tu m.in. sala konferencyjna i sala wykładowa dla studentów. 

Nadbudowa szpitala po modernizacji będzie przypominać stylem architektury, wykonaniem stolarki oraz kolorystyką już istniejące zabudowania. Wykonawca także oczyści i zabezpieczy przed działaniem warunków atmosferycznych ceglaną elewację. Inwestycja to koszt 21 mln złotych, a zakończenie prac przewidziano pod koniec roku.