Czternaście osób tworzy Radę Działalności Pożytku Publicznego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kolejnej, szóstej już kadencji – na lata 2025-2027. Nominacje wręczyła kilka dni temu wicemarszałek Aneta Jędrzejewska.
Nowa radę tworzą:
- Ireneusz Nitkiewicz, przedstawiciel wojewody;
- Tadeusz Pogoda, radny sejmiku;
- Katarzyna Lubańska, wiceprzewodnicząca sejmiku województwa;
- Grzegorz Borek, pełnomocnik zarządu województwa;
- Krystyna Żejmo-Wysocka, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego;
- Piotr Niedziałkowski, naczelnik Wydziału Społeczeństwa Obywatelskiego, Rozwoju Lokalnego i Ekonomii Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim;
- Ewa Zofia Klimaszewska Antos, przewodnicząca Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa;
- Beata Wyczyńska-Hoppe, Grudziądzkie Centrum Caritas;
- Aleksandra Fajga, Fundacja Wspierania Rozwoju AiM;
- Karol Gutsze, Stowarzyszenie na rzecz Pamiętowa i Adamkowa;
- Ewa Zulewska-Mielcarska, Polski Czerwony Krzyż;
- Eugeniusz Kubski, Polski Związek Chórów i Orkiestr;
- Rafał Rutkowski, Czernikowskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu Czyż Nie
- Monika Rębiałkowska, Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne.
- Wojewódzkie RDPP powołują marszałkowie na podstawie znowelizowanej w 2010 roku Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Rady powstają tam, gdzie co najmniej 50 organizacji pozarządowych wystąpi z takim wnioskiem. W naszym regionie wystąpiło z nim 68 ngo-sów.
- Rada wyraża opinie w sprawach dotyczących organizacji pozarządowych, może opiniować projekty uchwał i aktów prawa miejscowego odnoszące się do sfery zadań publicznych – ze strategią województwa włącznie. Rada może również interweniować w przypadku sporu między administracją a stroną pozarządową. RDPP przeprowadza także wybory przedstawicieli pozarządówek do komitetu monitorującego.
- Kadencja rady wojewódzkiej trwa 3 lata. Obowiązkowo w jej skład wchodzą: przedstawiciel wojewody, przedstawiciele marszałka województwa, przedstawicieli sejmiku województwa i reprezentanci organizacji pozarządowych – którzy muszą stanowić co najmniej połowę składu rady.
- Do wojewódzkiej RDPP nominuje marszałek, przy czym w przypadku przedstawicieli organizacji pozarządowych – powołuje ich spośród zgłoszonych przez te organizacje kandydatów
- Poza wojewódzkimi RDPP działają także rady gminne, powiatowe i krajowa RDPP przy premierze.