- Wiemy, że w systemie oświaty są wielkie braki – brakuje nauczycieli i pedagogów, ale też rozwiązań systemowych, które wzmacniałyby przeznaczone na oświatę pule środków w budżetach samorządów. Z pustego i Salomon nie naleje, podwyżki, na które czekają nauczyciele, mogą zostać zrealizowane tylko wtedy, gdy zmieni się system finansowania i zostaną zwiększone nakłady z budżetu państwa – mówił jeszcze przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący K-P WRDS.
Jak podkreślał marszałek, WRDS jest płaszczyzną zażegnywania konfliktów społecznych zanim one eskalują. - To nam się dotąd udawało, ale tu sprawa jest inna, mówimy bowiem o kwestiach systemowych. Możemy jedynie apelować do rządu i parlamentu. W budżetach samorządów nie ma pieniędzy, aby nadal wypełniać to, co jest obowiązkiem państwa. Obecna subwencja oświatowa jest niewystarczająca. A tu nie może zabraknąć pieniędzy, bo edukacja to kwestia naszej przyszłości – mówił Piotr Całbecki.
Podczas wtorkowego spotkania mowa była - między innymi - o problemach kadrowych. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z przygotowanego przez Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy raportu wynika, że u progu nowego roku szkolnego w kujawsko-pomorskich szkołach brakuje 200 nauczycieli: najwięcej nauczycieli wychowania przedszkolnego i nauczycieli zawodu, oraz 50 psychologów szkolnych.
Kurator uspokaja
- Te braki nie są wielkie, to znacznie mniej niż pół procenta wszystkich zatrudnionych nauczycieli w regionie. To nie jest nic nadzwyczajnego – stwierdził poproszony o komentarz w tej sprawie gość posiedzenia, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik.
Kurator Gralik podkreślił, że wypełnianie tej luki nie jest zadaniem kuratorium, ale dyrektorów szkół.
- Kuratorium może im jedynie pomóc wyrażając zgodę na zatrudnienie nauczycieli bez pełnych kwalifikacji, na przykład studentów ostatnich lat kierunków nauczycielskich – wyjaśniał.
Szef kuratorium przyznał jednak, że braki kadrowe w oświacie są większe niż w latach poprzednich i dotyczą przede wszystkim małych miejscowości.
Przypomnijmy, że braki w nauczycielskich kadrach, powodowane m.in. niskimi, mało konkurencyjnymi zarobkami w oświacie, to problem, na który w środowiskach nauczycielskich wskazuje się już od lat. Dużo mówiono o tym na przykład podczas demonstracji pracowników oświaty zorganizowanych w zeszły piątek, 1 września.
Rada czterech stron
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego to forum współpracy środowisk pracodawców, organizacji związkowych, strony rządowej oraz samorządowej. Prezydium tworzą: marszałek Piotr Całbecki - jako przewodniczący, trzech wiceprzewodniczących reprezentujących stronę związkową, sześciu wiceprzewodniczących - przedstawicieli organizacji pracodawców. Stronę rządową reprezentuje w K-P WRDS jej wiceprzewodniczący, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Funkcja przewodniczącego pełniona jest rotacyjnie. W grudniu marszałka województwa zastąpi na tym stanowisku przedstawiciel organizacji pracowniczych.
Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na 24 października i dotyczyć będzie sytuacji przedsiębiorców w kontekście wzrostu kosztów działalności. Drugi temat to „Woda dla Kujaw - Żywność dla Polski”.