Wniosek o emeryturę w ZUS - jak złożyć? Oto lista potrzebnych dokumentów. Instrukcja przejścia na emeryturę krok po kroku

Puls Dnia
Biznes Ludzie
Autor
Mężczyzna siedzący na krześle, piszący w laptopie
Fot. Pixabay

Wniosek o emeryturę w ZUS - jak sprawnie dopilnować formalności? Czas przejścia na emeryturę to ważna chwila w życiu każdego pracującego człowieka. Zanim jednak pracownik będzie mógł się cieszyć  jesienią życia, trzeba dopilnować formalności. Jak to zrobić? Oto dokumenty, które są niezbędne!


Wniosek o emeryturę - kiedy złożyć?


Wniosek o emeryturę należy złożyć po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jak wiadomo, ten w Polsce wynosi 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. Co bardzo ważne - komplet dokumentów o emeryturę, który należy dołączyć do wniosku, zależy od tego, czy mamy już ustalony kapitał początkowy, czy nie. Jeśli tak, nie musimy już składać żadnych dokumentów dodatkowych do wniosku. Jeśli nie mamy ustalonego kapitału początkowego, musimy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach.


Wysokość emerytury zależy od tego, jaka jest średnia długość życia na emeryturze, podawana przez GUS. To jedna ze składowych, druga, istotna podczas składania wniosku o emeryturę, to odprowadzane składki w czasach aktywności zawodowej, czyli ile udało się nam zgromadzić kapitału. 
Jakie dokumenty złożyć starając się o emeryturę:

  • do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy złożyć formularze: wniosek EMP oraz informacje ERP-6,
     
  • pierwszy z nich, czyli wniosek EMP to nic innego jak wniosek o przyznanie emerytury,
     
  • dokument ERP-6 to informacje na temat okresów składkowych oraz nieskładkowych.

Przypomnijmy, że okresy składkowe potwierdzają zaświadczenia od pracodawców, świadectwa pracy oraz legitymacje ubezpieczeniowe ze wpisami o zatrudnieniu. Jeżeli tych nie posiadamy, wniosek o emeryturę można uzupełnić:

  • umowami o pracę,
     
  • opiniami o pracy,
     
  • wpisami w starym (książeczkowym) dowodzie osobistym,
     
  • legitymacją służbową lub legitymacją związków zawodowych,
     
  • pismami, które kierował do nas pracodawca (np. o powołaniu, mianowaniu, zmianie angażu, przyznaniu 

    nagrody),

  • kopiami lub odpisami dokumentacji osobowej bądź płacowej, wydanymi przez jednostkę upoważnioną do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy.


Przydatne do przyznania emerytury mogą być także zeznania świadków. Zaświadczenie o okresie zatrudnienia może wystawić pracodawca oraz prawny następca pracodawcy na podstawie naszych akt osobowych.


Dokumenty okresów nieskładkowych 


Przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS bierze pod uwagę również okresy nieskładkowe. To momenty pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego lub opiekuńczego czy urlopu wychowawczego. Te potwierdza pracodawca w zaświadczeniu o zatrudnieniu i wynagrodzeniu albo w świadectwie pracy. Jak samemu udokumentować okresy nieskładkowe?

  • okres nauki w szkole wyższej można udokumentować zaświadczeniem z uczelni o ukończeniu studiów w okresie ich trwania lub dyplomem,
     
  • w sytuacji wychowywania dziecka do czwartego roku życia do wniosku o emeryturę należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem.


Wniosek o emeryturę - jak złożyć online?


Wniosek o emeryturę można złożyć osobiście, online lub z wykorzystaniem poczty. W przypadku składania wniosku online należy posiadać profil na platformie PUE ZUS. Można go założyć przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP. Oczywiście można to również zrobić w najbliższej terenowej jednostce organizacyjnej ZUS. 


Składnie wniosku online. Krok po kroku:

  • po zalogowaniu na swoje konto PUE w katalogu usług należy wybrać "Złożenie dokumentu EMP",
     
  • po uzupełnieniu danych w formularzu trzeba zdecydować o sposobie odbioru decyzji. Domyślnie zostanie skierowana elektronicznie poprzez PUE,
     
  • następnie należy wybrać usługę "Złożenie dokumentu ERP-6",
     
  • finałem jest podpis formularzy podpisem elektronicznym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.


Wniosek o emeryturę zostaje rozpatrzony w ciągu 30 dni. Oczywiście w sytuacji, kiedy przyszły emeryt nie zgadza się na nią, ma prawo odwołać się do Sądu Okręgowego. Chodzi o sąd pracy i ubezpieczeń społecznych. Na to jest tylko miesiąc, a odwołanie należy złożyć za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał decyzję odnośnie emerytury.