Włocławek. Budynek z niezwykłą historią - przy zbiegu Brzeskiej i Cyganki - wreszcie zostanie uratowany

Puls Dnia
Region Raport
Styl Życia
wloclawek
Fot. UM Włocławek

W 1964 roku wystąpił tu rozpoczynający dopiero swoją wielką karierę tenor... Luciano Pavarotti. Aż trudno w to dzisiaj uwierzyć, kiedy ogląda się opłakany stan tego budynku. Ale jest wreszcie szansa na ratunek dla tego włocławskiego obiektu, z naprawdę niesamowitą historią. Dawny Teatr Nasz – u zbiegu ulic Brzeskiej i Cyganki – przejęło w końcu miasto.

W końcu, bo miasto oficjalnie zostało jego właścicielem po długotrwałej sprawie sądowej. Budynek wyłączony był z użytkowania od 2017 roku i – co tu dużo mówić – straszył w śródmieściu Włocławka i mieszkańców, i turystów. Dlaczego? Budynek dawnego Teatru Naszego miał bowiem nieuregulowany stosunek prawny, uniemożliwiający jakiekolwiek ruchy inwestycyjne.

Niezwykła historia – wódka i opera

Łukasz Daniewski, historyk, pracownik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miasta przygotował opis najważniejszych punktów z historii tego ciekawego obiektu (informacja za serwisem wloclawek.eu):

"Kompleks budynków na nieruchomości przy ul. Brzeskiej 1/3, zlokalizowany na terenie obszaru rewitalizacji, pochodzi z XIX wieku. Budynek narożny powstał w latach 30. XIX wieku, oficyna z częścią mieszkalną zaś najprawdopodobniej w latach 80. XIX wieku.

W 1878 roku Ludwik Bauer - włocławski przedsiębiorca i społecznik, późniejszy nadburmistrz Włocławka i Honorowy Obywatel Włocławka, założył rektyfikację spirytusu, dystylarnię wódek oraz octownię. 11 lat później do przedsiębiorstwa dołączyli starszy brat Ludwika, Emil oraz Konstanty Werner. W kolejnych latach, w konsekwencji odgórnych decyzji władz rosyjskich, została ona zamknięta.

Przy ul. Brzeskiej 1/3 działalność kontynuował Emil Bauer, który zajmował się produkcją wódek słodkich i wód gazowanych. Po jego śmierci (1915 г.). biznes przejął syn, Eryk. W 1927 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pn. "Dystylarnia parowa oraz fabryka wód gazowych Eryk Bauer", której udziałowcami zostali: Eryk Bauer oraz miejscowi Żydzi: Jakób Nuta Kruszyński, Mieczysław Kruszyński, Feliks Kruszyński, Roma z Kruszyńskich Daumanowa i Bernard Kruszyński.

Dwa lata później doszło do przekształceń własnościowych spółki, w wyniku których udziałowcami spółki pozostali E. Bauer, J.N. Kruszyński i M. Kruszyński. W 1934 roku nieruchomość od Eryka Bauera nabył jeden ze współudziałowców spółki, J. N. Kruszyński (zm. 1942 r.). Podczas II wojny światowej w nieruchomości funkcjonował podmiot pod nazwą Likörfabrik Erich Bauer. Po 1945 r. spadkobierczynią została córka J. N. Kruszyńskiego, Róża.

W okresie PRL zachowano funkcję społeczną, mieszkalną i gospodarczą nieruchomości. Funkcjonowały tu m.in. wytwórnia piwa, magazyny PSS Społem i świetlica zakładowa. Włocławianie wspominają m.in. występ z lat 60. XX wieku czwórki włoskich śpiewaków operowych, wśród których wystąpił Luciano Pavarotti.

Po 1989 roku pod adresem Brzeska 1 działało m.in. biuro Senatora RP, Bartłomieja Kołodzieja, Zarząd Wojewódzki Porozumienia Centrum, magazyn zastępczy Archiwum Państwowego w Toruniu, Oddział we Włocławku oraz Siedziba Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego "Teatr Nasz". `W 2017 roku nieruchomość została wyłączona z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny."

Co dalej z budynkiem?

We wrześniu, jak donosiły włocławskie media, w budynku wybuchł pożar – gasiło go kilka zastępów straży pożarnej. Można więc śmiało napisać, że ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Jak informuje Urząd Miasta, "budynek po przebudowie będzie kolejnym elementem rewitalizacji Włocławka służącym miastu i jego mieszkańcom".