Wkrótce Festiwal Wisły. Wielka rzeka łodzi i atrakcji przypłynie do Włocławka, Torunia i Bydgoszczy

Puls Dnia
Region Raport
t
Fot. Mikołaj Kuras dla UMKWKP

Trzy miasta, pięć dni imprez, ósma edycja, czterdzieści łodzi, dwa tysiące darmowych biletów - tak w statystycznym skrócie prezentuje się tegoroczny Festiwal Wisły. Atrakcji będzie dużo: od rejsów po królowej polskich rzek, przez koncerty, zawody, warsztaty, widowiska, aż po jarmarki z regionalnymi smakołykami.  Do Włocławka Festiwal zawita 11 sierpnia, w Toruniu festiwalowe dni to 14 i 15 sierpnia, a cała impreza zakończy się częścią bydgoską zaplanowaną na 16 i 17 sierpnia.

Bydgoszcz z kulturą żydowską  
- W zeszłym roku stary Fordon oczarował uczestników, niektórzy przy okazji festiwalu odkryli to miejsce. W tym roku będziemy eksponować związane właśnie z Fordonem pozostałości kultury żydowskiej. Chcemy to pokazać na wiele sposobów, będą koncerty w synagodze, będą zespoły klezmerskie, muzykowanie na wodzie – wymieniał Marcin Karasiński, jeden z organizatorów festiwalu. 

Na środowym (31 lipca) spotkaniu obecny był także wiceprezydent Bydgoszczy Łukasz Krupa, który podkreślał, że w zeszłym roku, kiedy Festiwal Wisły po raz pierwszy zawitał także do Bydgoszczy, nie można było  jeszcze w pełni wykorzystać rewitalizowanego nadwiślańskiego bulwaru w Fordonie.  - Dziś wszystko jest gotowe i nasze nabrzeże może pomieścić tysiące bydgoszczan. Ideą całego procesu modernizacji Starego Fordonu jest przywrócenie Wisły mieszkańcom, bo Bydgoszcz to miasto dwóch rzek – mówił Łukasz Krupa.  
 

Bydgoska część to także - między innymi -  atrakcje kulinarne na jarmarkach: nadwiślańskich smaków oraz produktów rodzimych.    


Toruń z hanzą i wpław 
- Festiwal Wisły jest w  Toruniu od pierwszej edycji. W tym roku mamy bardzo bogaty i urozmaicony program. Będą parady łodzi, przypłynie do nas kilkadziesiąt jednostek z całej Polski, łodzi tradycyjnych, takich, jakie przez setki lat pływały po Wiśle – mówił Marcin Karasiński, tym razem już na briefingu prasowym zorganizowanym tego samego dnia w Toruniu.  - Będą też rejsy tematyczne, będzie statek pieśniarzy i poetów, a także statek nawiązujący do Hanzy, pięknej karty historii  Torunia, który był potężnym portem śródlądowym o randze międzynarodowej.  Będą koncerty, regaty między Toruniem a Bydgoszczą, będzie też pływanie przez Wisłę, z jednego brzegu na drugi. Chętni będą mieli okazję się zmierzyć z królową polskich rzek. Wisła to jest  samo DNA naszego miasta i naszego województwa. 


- Ten festiwal przyciąga ogromne rzesze fanów Wisły i dziedzictwa flisactwa.  To jest taki moment, kiedy częściej zerkamy na Wisłę, odwracamy się do rzeki. Dobrą inicjatywą jest samo zaprzyjaźnienie się z Wisła, wejście na statek, skorzystanie z rejsu i spojrzenie na miasto z perspektywy Wisły. To wrażenie jest  niesamowite – podkreślał wiceprezydent Torunia, Adam Szponka  

Włocławek z designem i fotografią 
Bardzo bogaty program szykuje się także we Włocławku, gdzie festiwalowym centrum będą Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Na stoiskach edukacyjnych zapoznać się będzie można z dawnymi rzemiosłami, ale także bogatymi tradycjami włocławskiego designu. Będą rejsy, o godz. 17 odbędzie  wielka rzeczna parada, a po godz. 20 – jeszcze jedna, w świetle rac.  Miłośnicy fotografii skorzystać będą mogli z „Pleneru na bezludnej wyspie” – bezpłatnego rejsu i warsztatów fotograficznych z Maksymilianem Rigamontim oraz rejsu z warsztatami prowadzonymi przez innego znanego polskiego fotografika, Jacka Marczewskiego.   
Także we Włocławku odbyło się w środę spotkanie z dziennikarzami poświęcone festiwalowi. Jak zaznaczył prezydent Włocławka, Krzysztof Kukucki, imprezy we Włocławku mogłoby... zabraknąć.  - Po dwóch tłustych latach, gdy korzystaliśmy z Funduszy Norweskich, co pozwoliło na przygotowanie tego wydarzenia w bogatej, dwudniowej formie, teraz przyszedł nieco chudszy czas. Bardzo się cieszę, że jednak Festiwal Wisły we Włocławku będzie, chciałbym podziękować osobom zaangażowanym w budowanie budżetu tej imprezy - mówił prezydent Krzysztof Kukucki, wskazując szczególnie na wsparcie ze strony wicemarszałek Anety Jędrzejewskiej  i marszałka Piotra Całbeckiego.                       

To tylko wycinek licznych atrakcji  w każdym z trzech miast rzecznego festiwalu. Pełen program imprez znaleźć można na stronie festiwalwisly.pl. Na tej stronie znajdą się także informacje o możliwościach rezerwacji darmowych biletów na rejsy.   
 

Partnerem strategicznym Festiwalu Wisły jest  samorząd województwa kujawsko pomorskiego. Wydarzenie to powstaje również przy współpracy z samorządami Bydgoszczy, Torunia i Włocławka oraz pomocy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.