Wizyta z dzieckiem u dentysty niekoniecznie musi być droga. Te zabiegi w ramach NFZ są bezpłatne!

Region Raport
Biznes Ludzie
#

Zadbanie o właściwą higienę jamy ustnej, a przede wszystkim regularne wizyty u dentysty to istotna kwestia jeśli chodzi o zdrowe zęby. Warto dbać o ich kondycję już od najmłodszych lat. Wiele świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia jest w Polsce finansowanych przez NFZ. Te usługi można wykonać bez dodatkowych opłat.

 

W Polsce pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych usług stomatologicznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zakres tych usług jest ograniczony, a niektóre materiały i zabiegi są objęte pełnym lub częściowym finansowaniem. 

 

Najmłodsi do lakowania marsz

Do najczęstszych stosowanych zabiegów profilaktycznych u dzieci jest lakowanie. Chodzi o zabezpieczanie szczelin w zębach trzonowych przed próchnicą. NFZ finansuje lakowanie pierwszych trzonowców stałych raz do ukończenia 8. roku życia, a drugich trzonowców stałych raz do 14. roku życia. Oprócz tego, przez NFZ jest pokrywane również lakierowanie zębów. Zabieg na zębach stałych można wykonać raz na kwartał.

Ponadto ważny jest też przegląd stomatologiczny uzębienia. Rodzice powinni pamiętać o terminach badań okresowych, które odbywają się w 6., 9. i 12. miesiącu życia dziecka, a następnie w wieku 2, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 13, 16 oraz 19 lat.
 

Wady rozwojowe, choroby i ortodonta

Fundusz Zdrowia zapewnia także finansowanie zabiegów mających na celu leczenie i korektę wad rozwojowych zębów oraz leczenie zębów mlecznych. W przypadku dzieci, które mają problem z niedorozwojem szkliwa, możliwe jest kosmetyczne pokrycie tych zmian w zębach stałych. Natomiast jeśli dziecko ma problemy z próchnicą w zębach mlecznych, NFZ finansuje impregnację zębiny, co pomaga zahamować rozwój próchnicy i chroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami.

Wiele dzieci do 12 r.ż. może skorzystać również z bezpłatnego leczenia ortodontycznego z użyciem aparatów ruchomych. Aparaty te pomagają w korygowaniu wad zgryzu na wczesnym etapie, co może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości i często eliminuje potrzebę bardziej zaawansowanego leczenia w późniejszym wieku. Minusem długi czas oczekiwania na ortodontę na NFZ. 

Należy pamiętać, że leczenie aparatami stałymi nie jest refundowane. Za ich założenie i wizyty kontrolne rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni. 

 

Dorosłym przysługują też darmowe zabiegi

Oto lista najważniejszych zabiegów stomatologicznych dostępnych za darmo w ramach NFZ.

Przede wszystkim wiele zależy od gabinetu dentystycznego, bowiem to jego właściciel musi zawrzeć umowę z NFZ. Jak można przeczytać na stronie resortu zdrowia: "w ramach świadczeń gwarantowanych lekarz dentysta zapewni ci bezpłatne badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne oraz środki pomocnicze".

W ramach badań i zabiegów u dentysty na NFZ przysługuje nam wizyta trzy razy do roku. W tym czasie możemy skorzystać z kontrolnego badania lekarskiego oraz raz w roku usunąć kamień nazębny. Dzięki wizycie u dentysty na NFZ można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Na co jeszcze obowiązuje dofinansowanie z NFZ? To m.in.:
 

  • raz w roku badanie stomatologiczne i 3 razy w roku przegląd jamy ustnej,
     
  • 2 zdjęcia RTG zębów oraz pantomogram raz na trzy lata,
     
  • leczenie próchnicy,
     
  • leczenie kanałowe (od jedynek do trójek),
     
  • leczenie protetyczne,
     
  • leczenie zmian na błonie śluzowej na każdej wizycie,chirurgiczne usunięcie zęba (także wycinanie zmian błony śluzowej czy usunięcia torbieli),
     
  • znieczulenie,leczenie i profilaktyki zębów mlecznych i stałych dzieci i młodzieży do 18. roku życia,
     
  • leczenie ortodontycznego dzieci do 12. roku życia.
     

Natomiast kobietom w okresie ciąży i połogu (do 42 dnia po porodzie) przysługują dodatkowe świadczenia stomatologiczne. Aby z nich skorzystać należy mieć kartę ciąży.

Poza usługami przysługującymi wszystkim pacjentom, kobieta w ciąży ma prawo do:

  •   czasowego wypełnienia kanału zębów
     
  •   wypełnienia stałego kanału zębów
     
  •   usunięcia żywej miazgi
     
  •   usunięcia martwej miazgi zęba
     
  •   leczenia kanałowego zęba z wypełnieniem 2 kanałów i 3 kanałów
     
  •   leczenia kanałowego zęba z zakażonymi kanałami z wypełnieniem 1 i 2 kanałów zęba
     
  •   usunięcia złogów nazębnych - raz na 6 miesięcy
     
  •   badań kontrolnych - raz na 3 miesiące.

 

 

CZYTAJ WIĘCEJ: