Choć mogłoby się wydawać, że niektóre miasta leżą daleko od województwa kujawsko-pomorskiego, to jednak nie warto ulegać temu mylnemu wrażeniu. Weekend nie musi być banalny i "kanapowy" - wystarczy odpowiednio zaplanować wyjazd, aby spędzić czas w miejscach w Polsce, które mają wiele do zaoferowania - pod względem kulturalnym, historycznym jak i architektonicznym.
Jeszcze kilka lat temu wyjazd do Wrocławia wiązał się z "tułaczką" wolnopędzącym pociągiem z Torunia do stolicy województwa dolnośląskiego. Przejazd zamykał się w pięciu godzinach i dla wielu osób to było wystarczający powodem, aby Wrocław odwiedzać sporadycznie. W ostatnim czasie jednak uległo to zmianie i z Torunia można bardzo szybko, w czasie 3-3,5 godziny dojechać do Wrocławia.
Zaplanowanie długiego weekendu w stolicy Dolnego Śląska jest w tym przypadku banalne. W piątek wieczór po pracy o godz. 17.50 wsiadamy na stacji Toruń Główny w pociąg "Mamry", aby o 21.09 znaleźć się we Wrocławiu, na dworcu, który jako nieliczny w Polsce ma halę peronową. Innym połączeniem, zapewniającym jeszcze szybsze dotarcie do stolicy Dolnego Śląska, jest przesiadka w Poznaniu na "Baltic Express". Wówczas podróż do Wrocławia skróci nam się o całe 20 minut. Powrót z Wrocławia w niedzielę można wybrać już o godz. 14.38 pociągiem "Niegocin" lub przedłużyć pobyt do wieczora i wyjechać pociągiem "Baltic Express" o godz. 19.50 z przesiadką w Inowrocławiu na pociąg osobowy do Torunia.
Z Bydgoszczy dojazd do stolicy Dolnego Śląska jest jeszcze lepszy, ponieważ w ciągu dnia odjeżdża stamtąd aż 7 pociągów. Czas przejazdu do Wrocławia jest podobny i wynosi od 2 godzin i 54 minut do 3 godzin i 23 minut. Z powrotem do Bydgoszczy możemy wybierać spośród ośmiu bezpośrednich połączeń kolejowych.
Co zwiedzić we Wrocławiu?
Przede wszystkim Stary Rynek, który swoim rozmachem architektonicznym powinien zrobić wrażenie na każdym malkontencie. Poza tym Ogród Japoński położony tuż obok Hali Stulecia, czy wreszcie miejskie zoo oraz tamtejsze afrykanarium. Jeżeli zwiedzanie piesze nas nie interesuje to zawsze można skorzystać z podziwiania miasta z rejsów widokowych na Odrze. Innym z obowiązkowych punktów wycieczki jest także odwiedzenie najstarszej części Wrocławia - Ostrowa Tumskiego czy po prostu włóczenie się po uliczkach Starego Miasta. Poza tym warto zobaczyć także: Panoramę Racławicką, Muzeum Narodowe, oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
Zatoka Gdańska na weekend
Jeśli chcielibyśmy jeszcze zaoszczędzić na czasie to może warto rozważyć wyjazd transportem publicznym nad polskie morze, a ściślej mówiąc - Zatokę Gdańską. Z Torunia każdego dnia startują cztery połączenia bezpośrednie. Dojazd do Gdańska zajmuje niewiele ponad dwie godziny. Z Bydgoszczy w ciągu dnia możemy skorzystać z 22 połączeń do stolicy województwa pomorskiego (4 z nich to pociągi osobowe). Czas przejazdu wynosi od 1,5 godziny do maksymalnie 2 godzin i kilkunastu minut. A co w Gdańsku można robić w weekend? Przede wszystkim wypoczywać przy szumie morskich fal, spacerując nad Zatoką Gdańską. Dla fanów architektury Gdańsk również może być dobrym wyborem. Najczęściej odwiedzanym miejscem, w które zresztą nietrudno trafić, jest Droga Królewska, czy inaczej Trakt Królewski. Na Starym Rynku warto też przyjrzeć się tutejszemu ratuszowi oraz Bazylice Mariackiej. Obiekt budowano przez 159 lat, a po przejściu 409 schodów można podziwiać gdańską starówkę z wysokości ponad 80 metrów. Tuż obok Motławy warto przespacerować się także Długim Pobrzeżem. Przy deptaku znajdują się lokale takie jak restauracje, kawiarnie, bary Jeśli ktoś zna już bardzo dobrze gdańskie atrakcje i marzy o weekendzie nad morzem to musi wybrać się na tutejsze plaże. Najpiękniejsza jest ta w Jelitkowie. Dwie kameralne i bardziej ciche plaże warte odwiedzenia to Sobieszewo i Orle.
A może koziołki?
W stronę Poznania z Torunia odjeżdża 10 połączeń, z Bydgoszczy - 12. Czas podróży, podobnie jak w przypadku wyjazdu do Gdańska, wynosi 1,5 do 2 godzin. Wzrok turystów na Starym Rynku przykuwają od lat koziołki poznańskie, których mechanizm od lat uruchamiany jest w samo południe na wieży renesansowego Ratusza. Stolica wielkopolski oferuje jednak o wiele więcej atrakcji. To przede wszystkim piękne kamienice, położone na Starym Rynku. Wśród, których można wyróżnić, m.in. Pałac Działyńskich i Pałac Mielżyńskich. Uwagę turystów może przykuć rezydencja cesarza Wilhelma II, czyli Zamek Cesarski zbudowany w 1905 roku. Z kolei błogiego relaksu dostarczy odwiedzającym jezioro Maltańskie, gdzie znajdują się Termy Maltańskie, skąd kolejką „Maltanka” dojedziemy do nowego zoo. Warto wspomnieć, że w Poznaniu, podobnie jak we Wrocławiu, także znajduje się Ostrów Tumski. W podziemiach położonej na nim katedry znajdują się grobowce Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz relikty katedry z X wieku. Poznań to także miasto doznań kulinarnych. Znane nie tylko ze słynnych rogali świętomarcińskich, szarych klusek, lecz też i obłędnych pyr z gzikiem. Może więc warto czasami wstać z weekendowej kanapy?
CZYTAJ WIĘCEJ: