We wrześniu startuje w Toruniu kolejna część Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Puls Dnia
Region Raport
Mikołaj Kopernik
123rf

W dniach 12-16 września do Torunia przyjadą historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie, historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych, aby wziąć udział w kolejnej części obchodów Światowego Kongresu Kopernikańskiego. 


Wydarzenie nawiązuje do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Kongres jest organizowany przez trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.


W Toruniu naukowcy skupią swoją uwagę na kolejnej puli tematów związanych ze słynnym astronomem. Dyskusje będą się toczyć w ramach sześciu sekcji tematycznych: historii astronomii, sekcji kulturoznawczej, historii medycyny, sekcji lekarskiej, nauczycielskiej oraz młodzieżowej. Na uczestników kongresu czeka szereg wydarzeń i wykładów m.in. "Copernicus and Astronomy: Continuity, Reform, and Dissemination" ("Kopernik i astronomia: ciągłość, reforma i wczesna recepcja") konferencja organizowana przez Instytut Historii Nauki PAN, „Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci” oraz „Kopernik w XXI wieku - warsztaty z narzędzi przydatnych w nowoczesnej edukacji i popularyzacji nauk". Ta ostatnia skierowana jest do nauczycieli, edukatorów i popularyzatorów nauki.

 

Trzy wykłady otwarte i wystawy


UMK przygotowało, w ramach Światowego Kongresu Kopernikańskiego, również trzy wykłady dla publiczności. Podczas inauguracji wystąpią ks. prof. Michał Heller oraz prof. Andrzej Udalski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, zaś wykład zamykający przedstawi prof. Ewine van Dishoeck, była przewodnicząca Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Wykłady transmitowane będą online na stronie UMK TV. 


Warto dodać, że kongres to nie tylko nauka. W czasie obchodów konferencjom naukowym towarzyszyć będą także liczne wydarzenia kulturalne m.in. recital fortepianowy Mateusza Krzyżowskiego. Skosztować będzie również można dań, jakie jadano za czasów Mikołaja Kopernika. Wszystko za sprawą toruńskich szefów kuchni, którzy sięgnęli po przepisy z XVI wieku, aby przedstawić je w nowych interpretacjach. W ramach ŚKK odbędą się liczne wystawy. Jedną z ciekawszych, prócz tej w Muzeum Okręgowym w Toruniu, jest wystawa malarstwa Marka Żuławskiego w Centrum Sztuki Współczesnej. Wernisaż zaplanowano na 15 września o godz. 18. 


Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale na większość wydarzeń obowiązują elektroniczne zapisy. Wyszukiwarka wydarzeń oraz wskazówki dotyczące zapisów dostępne są TUTAJ